Wymiana świec zapłonowych: samodzielnie czy w warsztacie?

wymiana swiec zaplonowych

Jednymi z najważniejszych części samochodu są świece zapłonowe. To one przekazują iskrę do komory spalania silnika, dzięki czemu można uruchomić auto. Elementy te mogą się zużywać z upływem czasu, ponieważ są poddawane obciążeniom. Wówczas konieczna jest ich wymiana. By tego dokonać, warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia warsztatowe. Czy konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Kiedy należy wymienić świece zapłonowe w samochodzie?

Wymiana świec zapłonowych powinna odbywać się w określonych przedziałach czasowych (zwykle od 2 do 4 lat). Okres ten może się różnić w zależności od producenta i modelu samochodu oraz jego stanu. Części niezbędne do rozruchu silnika zastępuje się nowymi również po przejechaniu danego dystansu. Jednak najczęściej posiadacze aut decydują się na naprawę po wystąpieniu pewnych alarmujących symptomów, takich jak:

  • spadek mocy obrotowej,

  • trudności z rozruchem,

  • nierówna praca,

  • większe zużycie paliwa.

Objawy te mogą wskazywać na konieczność wymiany świec zapłonowych.

Samodzielna wymiana świec: co jest potrzebne?

Jeżeli chcesz zabrać się za wymianę świec samodzielnie, potrzebujesz przede wszystkim wiedzy, jak to zrobić. Kolejną niezbędną rzeczą są narzędzia warsztatowe, które pomogą Ci przy dokonaniu procesu demontażu starych i montażu nowych części. Najważniejszym przyborem jest klucz dynamometryczny lub imbusowy. Dobrze postawić na sprawdzony sprzęt wykonany z wysokiej jakości materiałów. Wówczas masz pewność, że elementy będą dokręcane z właściwą siłą. Tym samym unikniesz uszkodzenia śrub.

Oprócz specjalistycznych narzędzi warsztatowych, do samodzielnej wymiany tego komponentu silnika będzie potrzebny wyrób zamienny. Należy dobrać go odpowiednio do modelu samochodu. W ten sposób urządzenie będzie pracowało prawidłowo i nie ulegnie awarii.

swiece zaplonowe

Wymiana świec w warsztacie samochodowym

Jeżeli obawiasz się samodzielnej wymiany świec zapłonowych, możesz skorzystać z usług specjalistycznego warsztatu samochodowego. Wówczas wystarczy pozostawić swoje auto mechanikowi, a on dokona diagnozy i oceni, czy element ten należy zastąpić nowym. Całość przebiegnie w szybkim tempie, ponieważ doświadczony ekspert będzie doskonale wiedział, co ma robić. Pracownik będzie miał odpowiednie narzędzia warsztatowe. Po montażu nowego komponentu, serwisant przeprowadzi test i sprawdzi, czy silnik działa prawidłowo. Przy okazji może wykryć inne usterki kryjące się pod maską Twojego wozu.

O czym pamiętać przy wymianie świec?

Istnieje kilka ważnych czynników, o których należy pamiętać, wymieniając świece zapłonowe w samochodzie. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się we właściwą część zamienną. Użycie złego modelu komponentu negatywnie wpłynie na działanie silnika i może doprowadzić do jego awarii. Kolejną ważną sprawą jest wyposażenie. Narzędzia warsztatowe używane w trakcie dokonywania naprawy muszą być wytrzymałe i niezawodne. Podczas wszelkich czynności ingerujących w układ napędowy trzeba zachować należytą ostrożność i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Można to zrobić, wykorzystując akcesoria ochronne (zabezpieczenie oczu i rąk).

Wymień świece zapłonowe ze sprzętem od BAU - TEC

Warto zadbać o dobry stan silnika w samochodzie i regularnie wymieniać świece zapłonowe. Do tego celu wykorzystaj świetne narzędzia warsztatowe od BAU-TEC dostępne w profesjonalnym sklepie internetowym. Dostarczamy najwyższej jakości sprzęt w atrakcyjnych cenach. Sprawdź naszą ofertę już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium