Wymiana opon na letnie. Kiedy to zrobić?

opony wymiana

Wielu posiadaczy samochodów zastanawia się, kiedy należy wymienić opony na letnie. Warto zrobić to w odpowiednim czasie, ponieważ zbyt wczesna lub zbyt późna zmiana ogumienia może negatywnie wpłynąć na użytkowanie pojazdu. W tym artykule przedstawiamy szczegóły dotyczące wymiany opon. Dowiedz się więcej na temat ogumienia oraz poznaj przydatne narzędzia warsztatowe (np. zestawy kluczy nasadowych) i inne akcesoria wykorzystywane w trakcie jego wymiany.

Wymiana opon na letnie w pigułce

W Polsce przyjęło się, że opony zwykle są zmieniane, gdy średnia temperatura dobowa przekroczy 7°C. Najczęściej dzieje się tak na przełomie marca i kwietnia. Wówczas zimowe wersje kół są zastępowane letnimi w zakładach wulkanizacyjnych (które wyposażone są w różnego rodzaju narzędzia warsztatowe, takie jak zestawy kluczy nasadowych i inne). To niezbędne dla poprawy właściwości jezdnych pojazdu. Wynika to z faktu, że ogumienie letnie jest zaprojektowane w taki sposób, by zapewniało lepszą przyczepność i tym samym wpływało pozytywnie na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu.

Z jakiego powodu należy wymienić opony zimowe na letnie?

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których należy wymieniać opony zimowe na letnie. Jest to między innymi lepsza wydajność. Ogumienie letnie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać doskonałą przyczepność podczas jazdy w wyższych temperaturach. Wówczas użytkowanie staje się o wiele bardziej komfortowe i bezpieczne. Wiele również wskazuje na to, że opony letnie są bardziej opłacalne, jeśli chodzi o zużycie paliwa. Wynika to z faktu, że mają mniejsze opory toczenia. Dzięki temu spalanie może spaść nawet o 7%! W połączeniu z ergonomiczną jazdą możesz zaoszczędzić nieco na stacji benzynowej. Do wymiany opon posłużą dobrej jakości narzędzia warsztatowe, w których skład wchodzi zestaw kluczy nasadowych.

opony letnie

Opony całoroczne czy sezonowe?

Prawdopodobnie najbardziej wygodnym rozwiązaniem są opony całoroczne. Nie trzeba ich wymieniać z sezonu na sezon, ponieważ są zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymywać dobrą przyczepność w każdych warunkach. Jednakże warto zastanowić się nad własnymi potrzebami, ponieważ ogumienie sezonowe charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi właściwościami. Stosowny serwis można wykonać samodzielnie lub w profesjonalnym zakładzie wulkanizacyjnym. W obydwu przypadkach przydadzą się narzędzia warsztatowe z zestawem kluczy nasadowych.

Jak przechowywać opony zimowe?

Aby móc używać opon z powodzeniem przez wiele sezonów, należy zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Opony zimowe powinny być składowane w suchym i ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Wilgoć mogłaby spowodować powstanie pleśni i uszkodzeń. Ponadto warto zadbać o właściwe umiejscowienie opon na podpórkach. Dzięki temu można uniknąć ucisku i zabrudzenia bieżnika.

Akcesoria do wymiany opon od BAU-TEC

Jeżeli chcesz samodzielnie zająć się wymianą opon, z pewnością przydadzą Ci się odpowiednie akcesoria. Sklep internetowy BAU-TEC ma w ofercie wiele rodzajów narzędzi warsztatowych, w tym zestawów kluczy nasadowych przydatnych podczas procesu zmiany ogumienia. Gwarantujemy wysoką jakość produktów i świetne ceny. Sprawdź nasz asortyment już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium