Wyciek z samochodu – co zrobić?

wyciek z samochodu

Sygnałem alarmowym, wskazującym na to, że z autem dzieje się coś niedobrego, powinny być plamy, które znajduje się w miejscu jego parkowania. Czasem to nic groźnego, lecz w wielu przypadkach zaniedbanie takich rzeczy może skutkować nie tylko uszkodzeniem samochodu, ale i zagrożeniem zdrowia i życia osób podróżujących nim. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zatem już teraz przeczytaj poniższy artykuł.

Nie ignoruj wycieku płynów eksploatacyjnych

Każdy wyciek wymaga zbadania. Niekiedy może się to okazać zwykła woda, ale pozostałe plamy powinny być alarmujące. Dlaczego? Jeśli wycieka np. olej silnikowy, wówczas łatwo o zatarcie silnika. Z kolei ubytek płynu chłodniczego najpewniej skończy się przegrzaniem układu napędowego. Gdy natomiast odpływa płyn ze wspomagania, niewykluczone, że dojdzie do zablokowania przekładni kierowniczej np. w trakcie jazdy. Chyba nie trzeba mówić, jakie mogą być tego skutki, prawda?

Rozpoznaj źródło wycieku

Co może ciec w samochodzie? Rozpoznasz to po kolorze i zapachu. Wśród substancji tych wylicza się m.in.:

  • olej silnikowy – zwykle tuż pod silnikiem, ma czarny lub ciemnobrązowy kolor; do tego jest śliski i pachnie spalenizną,

  • płyn chłodniczy – intensywnie zielony, niebieski lub czerwony, ma słodki zapach, kojarzący się z orzechami; plama zazwyczaj znajduje się pod silnikiem,

  • olej przekładniowy – czerwonawy, śliski i gęsty, a do tego ma intensywny zapach,

  • płyn hamulcowy – śliski i rzadki, może pojawić się nawet na długości całego auta, szczególnie przy kołach,

  • płyn układu wspomagania – śliski, nieco oleisty, ciemniejszy od płynu hamulcowego,

  • paliwo – charakterystyczne dla danego typu (benzyna lub ropa), nietrudno je poznać po specyficznym zapachu.

Co może spowodować awarię?

Przyczyny awarii bywają różne. Często to „tylko” pęknięcie uszczelek. Jednak zdarzają się przypadki, gdy powody są dużo poważniejsze. Uszkodzona miska olejowa, obudowa przekładni, nieszczelność wężyków doprowadzających płyn hamulcowy… Usterki mogą pojawić się na różnych odcinkach danego układu. Dlatego, w zależności od tego, jaka substancja wycieka, często uszkodzenia tego typu wiążą się z dogłębnym przeglądem. Do tego zaś będą potrzebne odpowiednie narzędzia warsztatowe, w tym m.in. blokada rozrządu czy klucz do drążków kierowniczych.

z auta cos wycieka

Naprawa źródła wycieku i uzupełnienie płynu

Niektóre naprawy są prostsze do wykonania – część uszczelek wymienisz sam. Musisz jednak pamiętać, że każde z tych zadań może wiązać się z dodatkowymi czynnościami, np. koniecznością spuszczenia oleju z silnika. Koniecznie trzeba też uzupełnić brakujące płyny. Jeśli nie masz doświadczenia – najlepiej to zadanie pozostawić mechanikowi.

Zaopatrz się w narzędzia warsztatowe od Bau-Tec

Jeśli szukasz odpowiednich narzędzi warsztatowych, niezbędnych do takich i wielu innych zadań – sprawdź już teraz ofertę przygotowaną przez Bau-Tec. Proponujemy nie tylko niezbędne klucze, ale i także inne akcesoria, takie jak ładowarka akumulatorów samochodowych. Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami, a fachowcy podpowiedzą, na co powinieneś zwrócić uwagę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium