Sposoby na czyszczenie elektroniki

czyszczenie elektroniki

 

Sprzęt elektroniczny z czasem może wymagać czyszczenia. Kurz, ślady palców i szereg innych zabrudzeń nie tylko zaburzają wygląd danego urządzenia, ale i realnie wpływają na jego pracę. Warto wiedzieć, jak zrobić to porządnie, a z drugiej strony – bezpiecznie. Chcesz się o tym przekonać? Już teraz przeczytaj poniższy artykuł!

Czyszczenie z zewnątrz

Podstawową czynnością, jaką można wykonać, jest oczyszczenie sprzętu elektronicznego z zewnątrz. Chodzi m.in. o przemywanie ekranów i oczyszczanie obudowy danego sprzętu. Jak wykonać to prawidłowo? Przede wszystkim – czy to laptop, czy stacjonarny PC – upewnij się, że odłączyłeś go od prądu! A co robić dalej? Przekonaj się poniżej.

Jakich preparatów użyć?

W większości przypadków, np. do czyszczenia ekranu laptopa czy telewizora, wystarczą łagodne środki na bazie wybranych alkoholi. Tego typu chemię do elektroniki znajdziesz również w naszym sklepie. Jednak nie możesz po prostu spryskać jej powierzchni preparatem – potrzebujesz do tego odpowiedniej ściereczki. Najlepsze są specjalne szmatki z mikrofibry, którą spryskujesz płyn. Następnie delikatnie przecierasz wyświetlacz.

Myjemy jednak nie tylko ekrany, ale i inne elementy elektroniki. Obudowę laptopa czy PC najlepiej wyczyścić suchą szmatką z kurzu. Przy otworach wentylacyjnych warto użyć sprężonego powietrza lub odkurzacza na najniższej mocy, by nie uszkodzić wiatraczków.

Sposoby na tłuste i trudne plamy

Zdarza się czasem, że na klawiaturze lub wyświetlaczu smartfona pojawiają się uporczywe plamy. Niekiedy zwykłe środki nie wystarczą. Warto sięgnąć po alkohol izopropylowy. Izopropanol jest łagodny dla czyszczonych powierzchni, a przy tym wykazuje dużą skuteczność. Szybko też odparowuje. Ma jednak niską temperaturę zapłonu, co trzeba mieć na uwadze przy czyszczeniu.

jak wyczyscic elektronike

Czyszczenie elektroniki wewnątrz

Dużo bardziej wymagające zadanie stanowi czyszczenie komputerów wewnątrz. Tutaj trzeba więcej ostrożności, gdyż dotyka się najważniejszych części sprzętu, które łatwo uszkodzić. Okresowe odkurzanie komputera jest bardzo ważne, gdyż wpływa na jego wydajność. Jak to zrobić?

Środki do czyszczenia, które nie uszkodzą elektroniki

Przed zaglądaniem do środka – wytrzyj kurz z obudowy. Następnie, sięgając po odpowiednie narzędzia, w tym wkrętaki, otwórz obudowę. W przypadku stacjonarnego PC jest to łatwiejsze. Przy laptopie – przydadzą się akcesoria do podważania klapy.

Z wnętrza urządzenia kurz najlepiej usunąć sprężonym powietrzem i pędzelkiem do elektroniki. Po odkurzacz sięgnij tylko wtedy, gdy masz doświadczenie w takim czyszczeniu. Jeśli wymieniasz pastę termoprzewodzącą – tu także przyda się środek do styków np. na bazie izopropanolu. Najpierw należy usunąć pozostałości starego preparatu, nim nałoży się nowy.

Czyść elektronikę regularnie i pamiętaj o bezpieczeństwie

Sprzęt elektroniczny jest wrażliwy na zabrudzenia, jak i nieumiejętne czyszczenie. Stosując się jednak do powyższych wskazówek – powinno Ci być znacznie łatwiej. W BAU-TEC zaś znajdziesz nie tylko narzędzia warsztatowe, ale i takie, które przydadzą Ci się w tym zadaniu. Mamy również chemię do elektroniki, umożliwiającą skuteczne czyszczenie jej. Sprawdź naszą ofertę już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium