Październik w ogrodzie – jakie akcesoria musisz przygotować?

Narzędzia w jesiennym ogrodzie

Coraz krótsze dni zwiastują nadejście października – dla wszystkich posiadaczy ogrodów oznacza to szereg prac do wykonania. Aby szły one sprawnie i szybko, powinieneś wyposażyć się w odpowiednie akcesoria, które ułatwią pielęgnację roślin oraz pozwolą na utrzymanie sprzętu i całej infrastruktury ogrodowej. Sprawdź, czego będziesz potrzebował, żeby „ogarnąć” ogród przed zimą!

Złota jesień w ogrodzie – czas intensywnej pracy!

Październik w ogrodzie z pewnością nie stoi pod znakiem nudy – miłośnicy zieleni wiedzą o tym doskonale. Lista obowiązków jest długa i obejmuje m.in.:

 • przesadzanie, siew i pielęgnację roślin,
 • nawożenie,
 • przekopki gruntu,
 • ostatnie koszenie traw w sezonie,
 • zgrabianie i porządkowanie liści oraz gałęzi,
 • przycinanie pędów,
 • zabezpieczanie bylin na zimę,
 • przeglądy i naprawy maszyn, narzędzi oraz architektury ogrodowej.

Akcja-pielęgnacja

Wraz z nadejściem jesieni przychodzi czas na przygotowanie roślin do zimy, ale również na wykonywanie nasadzeń – przede wszystkim drzew oraz krzewów liściastych. W tym okresie sadzi się także róże. Krzewy i rośliny wieloletnie trzeba z kolei odpowiednio zabezpieczyć, osypując wokół nich kopczyki ziemi oraz sterty liści, które ochraniają przed mrozem. Bardzo ważnym punktem prac jest oczywiście przekopywanie gleby oraz jej nawożenie obornikiem, kompostem lub nawozami potasowymi i fosforowymi.

Ostatnie koszenie trawnika w sezonie

Tradycyjnie na drugą połowę października przypada czas ostatniego koszenia trawy przed zimą. Nie powinieneś ścinać jej zbyt nisko, aby uniknąć przemarzania korzeni. Optymalna wysokość trawy pozostawionej na zimę to ok. 5 cm – taka długość zapobiega również jej gniciu i pleśnieniu pod zalegającym śniegiem.

Ostatni dzwonek na drobne naprawy

Co łączy meble ogrodowe, kosiarki i kosy spalinowe, piły do drewna oraz pozostały sprzęt ogrodowy? Sezonowość oraz konieczność odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. Październik to czas przeglądów oraz ostatnich napraw urządzeń.

 1. Skontroluj stan wszystkich podstawowych podzespołów.
 2. Dokręć luźne nakrętki oraz śruby.
 3. Naostrz noże i łańcuchy.

W przypadku urządzeń spalinowych koniecznie sprawdź filtr powietrza i stan świec zapłonowych, oczyść gaźnik oraz tłumik. Wymień uszkodzone części, olej. Nie pozostawiaj resztek paliwa w zbiorniku.

Kosa spalinowa Demon

Jak zakupy narzędzi, to tylko w BAU-TEC!

Oczywiście to tylko niektóre z wielu zajęć, jakie na zewnątrz wykonuje się w październiku. Oprócz standardowych narzędzi ogrodowych, takich jak łopata, grabie czy taczka, z pewnością przydadzą się wytrzymały młotek murarski oraz dobrej jakości materiały ścierne, np. krążki lub tarcze. Dzięki nim pozbędziesz się śladów rdzy i dokładnie oczyścisz różne powierzchnie. W naszym sklepie internetowym dostępne są również kalafonia i topnik do lutowania, a także inne markowe narzędzia warsztatowe, które pozwolą Ci szybko wykonać niezbędne naprawy i prace konserwacyjne.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl