Narzędzia do układania płytek. Co powinno znaleźć się w wyposażeniu każdego płytkarza?

plytki ukladanie

Szykujesz się do samodzielnego układania płytek? A może chcesz pomóc bliskiej osobie w tym zadaniu? Zawsze warto się odpowiednio do tego przygotować. Punkt pierwszy – zgromadzenie odpowiednich narzędzi! W tym artykule opisujemy, czego będziesz potrzebował, aby właściwie położyć kafle.

Dlaczego odpowiednie narzędzia są kluczowe dla profesjonalnego układania płytek?

Niezależnie, czy bierzesz się za stolarkę, glazurnictwo, hydraulikę lub wysoce specjalistyczne zajęcia – potrzebujesz narzędzi, które są do danej czynności przeznaczone. Dzięki nim masz większą pewność:

  • wydajności swojej pracy,

  • bezpieczeństwa wykonywanych zadań,

  • jakości i dokładności.

Innymi słowy – z odpowiednio dobranymi przyrządami szybciej położysz płytki, ale i zrobisz to potencjalnie równiej i zmniejszysz ryzyko skaleczeń czy innych urazów.

Podstawowe narzędzia do układania płytek

W BAU-TEC, oprócz tego, że kupisz profesjonalne narzędzia warsztatowe, znajdziesz tu także wybór sprzętów, w jakie powinien zainwestować każdy płytkarz. Wśród podstawowych narzędzi płytkarza wymienia się m.in.:

  • przyrządy ręczne,

  • specjalne pojemniki

  • urządzenia do cięcia kafli,

  • narzędzia do fugowania,

  • szereg akcesoriów etc.

Na wyposażeniu glazurnika przede wszystkim nie może zabraknąć pac – prostej i zębatej. To one służą do nakładania i wyrównywania zaprawy. Ponadto potrzebna jest poziomica – abyś miał pewność, że układasz płytki równo, a także pojemniki do wymieszania materiałów budowlanych. Więcej informacji o tym, w co powinien zaopatrzyć się płytkarz, znajdziesz poniżej.

ukladanie plytek

Narzędzia do cięcia i obróbki płytek. Co wybrać dla różnych materiałów?

Do najważniejszych przyrządów należą też różnego rodzaju sprzęty do cięcia. Podstawa to ręczna przecinarka. Pozwala ona wykonywać proste cięcia głównie na cieńszych i mniejszych płytkach. Jeśli oczekujesz większej precyzji i szerszych możliwości, tj. docinania grubszych kafli – wówczas lepiej postawić na model elektryczny. Pamiętaj przy tym, że jeśli masz zamiar kłaść gres lub inne, twarde elementy wykonane z ceramiki – wybierz przecinarkę tnącą na mokro.

Narzędzia do fugowania i wykańczania. Jak osiągnąć idealne wykończenie?

Masz już upatrzone odpowiednie przyrządy do cięcia? To świetnie! Pora pomyśleć o narzędziach, które pomogą wykończyć położone kafle. Do dobicia przyda się młotek gumowy (przy czym zawsze warto uderzać w płytki przez listewki ułożone na dwóch sąsiadujących kaflach), paca gumowa do fugowania i dociskania poszczególnych elementów.

Dodatkowe akcesoria, które ułatwią pracę każdego płytkarza

Powyżej przedstawiliśmy Ci podstawowe instrumenty, jakie powinny znaleźć się na wyposażeniu płytkarza. Oprócz nich warto jeszcze zainwestować m.in. w takie akcesoria, jak krzyżyki dystansowe (dzięki nim zachowasz równy odstęp), szczotkę lub gąbkę do oczyszczenia fug i usuwania nadmiaru materiału. Wiele z tych narzędzi znajdziesz w ofercie BAU-TEC. Już teraz zachęcamy do zakupów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium