Najlepsza tarcza do cięcia metalu, czyli jaka? Sprawdzamy!

tarcza-do-metalu

Stopy metalu to materiały wymagające specjalistycznych narzędzi. Można je ciąć np. za pomocą pił czy szlifierek kątowych. Jednak, by wykonać taką pracę prawidłowo, potrzebne są odpowiednie tarcze do cięcia metalu. Na rynku znajdziesz szeroki wybór tych produktów, co czasem komplikuje decyzję o zakupie. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest najlepsza tarcza do cięcia metalu – w tym artykule znajdziesz odpowiedzi. Zachęcamy do lektury!

 

Metalowe materiały wymagają specjalnego traktowania

Elementy metalowe charakteryzują się wyższą twardością niż większość pozostałych surowców, jakie obrabia się w domowym warsztacie. Dlatego, nim przystąpisz do pracy, upewnij się, że masz nie tylko odpowiednie tarcze, ale i elektronarzędzia.

Najważniejsza jednak wciąż pozostaje tarcza do metalu. Odpowiedni dobór stanowi o jakości cięcia. Różne rodzaje też wpływają na tempo i komfort pracy.

Rodzaje tarcz do metalu

Wyróżniamy różne typy tarcz, w tym m.in. płaskie i wypukłe, przystosowane do szlifowania. Nie brakuje również ściernic garnkowych, służących do wykańczania elementów metalowych. Jeśli jednak interesuje Cię tarcza do cięcia metalu, to skup się tylko na modelach płaskich.

Przyjrzyj się też, jakie normy spełniają konkretne produkty. Oznaczenia certyfikatów znajdują się zwykle na ich wierzchniej stronie. Poza tym producenci często opisują swoje produkty np. „tylko do cięcia”. Tak jest np. w przypadku tarczy 230 x 1.9 marki SILVER.

To jednak nie wszystko, na co trzeba spojrzeć przed podjęciem decyzji. Co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając tarczę? Przekonaj się poniżej!

Grubość tarczy do metalu

To bardzo istotny parametr. Cienkie tarcze, mieszczące się zwykle w przedziale od 0,8 do 3 mm są dostosowane wyłącznie do cięcia. Jeśli natomiast planujesz prace szlifierskie, to powinieneś wybrać model o szerokości co najmniej 6 mm, odporniejsze na zniszczenia.

tarcza-ciecie-metalu

Rozmiar tarczy ma znaczenie

Dostępne na rynku tarcze mają średnicę mieszczącą się w przedziale od 115 do 400 mm. Najmniejsze współpracują z miniszlifierkami i są idealne do domowych, niewielkich prac, np. z aluminium. Nieco większe z kolei, czyli mieszczące się w przedziale 125-150 mm mogą już ciąć stal. Dlatego korzystają z nich zarówno amatorzy, jak i fachowcy. Tarcze powyżej tego przedziału często znajdują zastosowanie już w profesjonalnych zakładach. Trzeba pamiętać, że im większa ich średnica, tym większej mocy wymagają od piły czy szlifierki!

Twardość tarczy jest kluczowa

Tę dzieli się na trzy kategorie – niską, średnią i wysoką. Jaka tarcza do cięcia metalu będzie potrzebna, jeśli pracujesz np. na ukośnicy? Zdecydowanie wysoka! Jeśli zaś korzystasz ze szlifierki – możesz wybrać np. średnią twardość – w zależności od ciętego surowca.

Przemyślane zakupy z BAU-TEC

Wybór odpowiedniej tarczy do metalu wcale nie jest prosty. Jednak dzięki powyższym wskazówkom na pewno będzie Ci łatwiej go dokonać! A jeśli masz wątpliwości, jaki produkt powinieneś wybrać – skontaktuj się z nami! Nasi doradcy pomogą Ci dobrać sprzęt odpowiedni do Twoich potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium