Marzysz o murowanym grillu? Zrób go sam!

murowany grill 

Stojący przy tarasie lub w innym, reprezentacyjnym miejscu na podwórku grill to funkcjonalna ozdoba, która z pewnością będzie atrakcją niejednego spotkania. Nie musisz jednak godzić się na jeden z wielu modeli dostępnych w sklepach – zawsze warto rozważyć jego budowę! Łatwo postawisz go sam. Dowiedz się, jak to zrobić!

Murowany grill w Twoim ogrodzie

Murowany grill jest trwały i elegancki. Można dostosować go do wyglądu całej nieruchomości, dobierając np. cegły o barwie podobnej do koloru elewacji. Niektórzy też łączą go z przydomową wędzarnią. Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne?

Materiały potrzebne do zbudowania grilla

Do zbudowania prostego grilla będziesz potrzebował przede wszystkim budulca. Warto postawić na cegłę i bruk klinkierowy. Do tego przyda się zaprawa do murowania i fugowania. Poza tym ważne są elementy metalowe, w tym – płyta paleniska, płaskowniki i ceowniki aluminiowe, a także pręty zbrojeniowe do połączenia cegieł. I nie zapomnij o ruszcie! Ostatecznie trzeba wykonać fundament – niezbędny będzie piasek, cement oraz żwir.

Jakie narzędzia będą Ci potrzebne?

Nie zbudujesz grilla bez odpowiednich narzędzi. Wśród niezbędnych przyrządów należy wyliczyć:

  • wiadro i szpachelkę do przygotowania zaprawy,

  • instrumenty pomiarowe (poziomicę, miarkę i kątownik murarski),

  • pacę,

  • wiertarkę z mieszadłem,

  • szlifierkę kątową (niezbędne będą też odpowiednie tarcze do szlifowania i cięcia!),

  • szpadel (do wykopania dołu pod fundament),

  • młotek (może być murarski),

  • kielnię murarską i do fugowania.

murowanie

Budowa grilla krok po kroku

Pierwszy krok to wytyczenie powierzchni. Wymierz rozmiar, oznacz go palikami i rozciągnij między nimi sznurek. Następnie wykop dół pod fundament (ok. pół metra powinno wystarczyć). Wyłóż dno do połowy wysokości żwirem i równo ubij. Kolejny krok to przygotowanie, wylanie i wyrównanie betonu. Powinien on twardnieć około 2 tygodnie.

Po tym czasie wyznacz cegłami obrys grilla (pamiętaj o kątach prostych). Następnie przygotuj zaprawę i zacznij budować mur, pamiętając o elementach dystansowych (usuwasz je przy układaniu kolejnej warstwy). Jeśli któryś element jest źle wypoziomowany – dobij go delikatnie młotkiem. W tym momencie najpewniej będziesz musiał użyć szlifierki, by dociąć mniejsze cegiełki.

Kontynuuj, pamiętając o pomiarach kątów, aż dojdziesz do wysokości paleniska. Teraz musisz ułożyć cegły prostopadle do ściany, tak, by wystawały połową do środka (warto przygotować sobie podporę wewnątrz zabudowy, by miały się na czym oprzeć).

Pora na zbrojenia. Umieść je wzdłuż przedniej i tuż przed ścianą tylną grilla. Na nich będziesz układał cegły. Te stawiane na przodzie warto połączyć prętami, by wzmocnić konstrukcję.

Czas na kolejną warstwę cegieł, układaną już równolegle do muru. Od wewnętrznej strony umieść aluminiowe ceowniki, które posłużą za szyny dla rusztu. Pamiętaj, by ich rozstaw odpowiadał jego szerokości! Teraz pozostaje wyfugować całość i umieścić na swoim miejscu płytę paleniska. Spód wyłóż kostką brukową. Grill gotowy!

Majsterkuj z Bau-Tec

Teraz już wiesz, jak zbudować własnego grilla. Cegły z ewentualnych zabrudzeń oczyścisz, sięgając po materiały ścierne lub tarcze do szlifowania. Te zaś, a także różne narzędzia warsztatowe, znajdziesz w ofercie BAU-TEC. Z nami przygotujesz się do budowy wymarzonego paleniska, na którym przyrządzisz ulubione grillowane potrawy. Zajrzyj do oferty już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium