Kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe w 2020 roku?

Wymiana opon w samochodzie

Każdego roku zima... zaskakuje miliony polskich kierowców odkładających wymianę opon na ostatnią chwilę. Pierwsze śniegi oraz przymrozki znajdują przykre odzwierciedlenie w policyjnych statystykach w postaci zwiększonej liczby stłuczek, kolizji oraz wypadków. Aby tego uniknąć, warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o zmianie ogumienia. Możesz zrobić to samodzielnie, używając sprawdzonych narzędzi warsztatowych od BAU-TEC, takich jak podnośnik czy klucze nasadowe. Sprawdź nasz praktyczny poradnik!

Co mówi prawo o wymianie opon?

W odróżnieniu od wielu krajów europejskich Polska nie ma przepisów nakazujących właścicielom samochodów wymianę opon na zimowe. Brak ogumienia na śnieg i lód nie będzie więc skutkował nałożeniem mandatu. Warto jednak wymienić opony przede wszystkim dla bezpieczeństwa – swojego oraz innych użytkowników drogi. Kiedy jest na to najlepszy moment?

Kiedy powinno się zakładać opony zimowe?

Masz własne narzędzia warsztatowe w postaci kompletu kluczy nasadowych i lewarka, a także trochę umiejętności? Świetnie – ominą Cię długie kolejki do wulkanizatorów, bo opony możesz wymienić samemu. W naszym klimacie przyjęło się, że najlepszy moment na założenie opon zimowych to ten, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej +7 stopni Celsjusza. W praktyce oznacza to, że opony najlepiej zmieniać w listopadzie, a nawet w październiku – w zależności od pogody.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Wśród kierowców coraz częściej słychać narzekanie, że zmiana opon nie ma sensu, ponieważ do Polski już prawie nie przychodzą śnieżne zimy. Niestety, takie myślenie co roku zbiera śmiertelne żniwo w wypadkach drogowych. Wielu z nich dałoby się uniknąć, gdyby kierowcy zadbali o dobrej jakości zimowe ogumienie.

Opony zimowe - samochód

Najważniejsze powody, dla których warto zakładać „zimówki” to:

  • zwiększenie bezpieczeństwa,
  • poprawa komfortu jazdy w trudnych warunkach,
  • lepsze odprowadzanie wody oraz błota spod kół,
  • zwiększona przyczepność i krótsza droga hamowania na śliskiej powierzchni.

Pamiętaj, że mieszanki gumowe używane do produkcji opon letnich mają inny skład niż te na zimę, a ich eksploatacja w niskich temperaturach grozi zniszczeniem. Nie chodzi wyłącznie o koszty – letnia opona zimą to po prostu ogromne ryzyko tragedii na drodze.

Wymień opony dzięki akcesoriom od BAU-TEC

Przerażają Cię coraz wyższe ceny za wymianę opon? Nie chcesz tygodniami czekać na wolny termin u wulkanizatora? Już dziś zamów profesjonalne narzędzia warsztatowe, takie jak komplet kluczy nasadowych Honiton, lewarek lub klucz pneumatyczny i samodzielnie wymień koła w swoim aucie! Nasi eksperci doradzą wybór najlepszych akcesoriów, które dotrą do Ciebie naszą błyskawiczną, w pełni bezpieczną dostawą. Odwiedź sklep internetowy BAU-TEC już teraz i kupuj markowy osprzęt w promocyjnych cenach!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium