Jakimi narzędziami ciąć glazurę? Podpowiadamy

ciecie glazury

Planujesz remont w domu? A może sam wykańczasz jego wnętrze? Malowanie ścian, kładzenie paneli to tylko część prac, które Cię czekają. Najpewniej – np. w kuchni i w łazience, pojawią się też płytki, które będziesz musiał przyciąć. Jak ciąć glazurę? Jakie narzędzia będą do tego potrzebne? O tym opowiemy Ci w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Podstawowe narzędzia i sposoby na przecinanie płytek

Przyrządy wykorzystywane podczas takich prac dzieli się na dwa rodzaje – ręczne i elektryczne. Jedne i drugie mają szereg zalet wartych wzięcia pod uwagę przed zakupem. Profesjonalni glazurnicy często dysponują jednymi, jak i drugimi narzędziami. Oprócz tego niezbędne będą odpowiednie tarcze do szlifowania, w tym np. diamentowe.

Poza wyposażeniem przyda się też nieco wiedzy o technice. Dlatego w każdej sekcji opisaliśmy pokrótce, w jaki sposób ciąć glazurę z użyciem danego narzędzia. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat – czytaj dalej!

Narzędzia ręczne

Zacznijmy od przyrządów niewymagających zasilania elektrycznego, czyli gilotyny, nazywanej także ręczną przecinarką do płytek. To niewielkie i lekkie narzędzie, składające się z blatu, ostrzy i łamacza o regulowanej sile. Świetnie się sprawdza w przypadku, gdy masz glazurę szkliwioną i nieszkliwioną. Jak działa?

Najpierw musisz dokonać odpowiednich pomiarów. Używając ołówka, oznacz sobie, jak mocno ma zostać docięta dana płytka. Później ułóż ją na blacie, by linia cięcia była równoległa do osi, po której porusza się ostrze. Następnie przesuń nim, wykonując nacięcie i – używając łamacza – przełam wzdłuż tej linii. Teraz przydadzą Ci się materiały ścierne, by wygładzić krawędź.

ciecie plytek

Narzędzia elektryczne

Jeśli masz twardsze płytki, w tym z marmuru, granitu czy gresu – przydadzą Ci się narzędzia elektryczne. Taka przecinarka z łatwością wykona nacięcie w solidniejszych materiałach, co sprawi, że praca będzie znacznie wydajniejsza. Przyrząd ten bywa również pomocny (a przede wszystkim – precyzyjny) przy fazowaniu glazury.

Są dwie techniki cięcia – na mokro i na sucho. Pierwsza polega na obróbce bez wodnego schładzania ostrza, więc powstaje więcej pyłu, a poza tym – szybciej się ono zużywa. Jest przy tym szybka i nie wymaga podłączenia źródła wody. Obróbka na mokro z kolei ogranicza oba te efekty. Trwa jednak dłużej, wymaga przyłącza wodnego i – po docięciu glazury, trzeba poczekać, aż wyschnie.

Dobierz tarcze do cięcia

Pamiętaj, że do elektronarzędzi niezbędne są również stosowne tarcze do cięcia i szlifowania, w tym diamentowe, świetnie radzące sobie z twardymi surowcami. Przy zakupie zwróć uwagę, czy dany produkt nadaje się do danego kamienia, czy ceramiki, a także, czy służy do cięcia na sucho, czy na mokro. Jeśli masz wątpliwości lub pytania, która z nich będzie odpowiednia – zapytaj o to sprzedawcy, np. naszych fachowców!

Zachęcamy do skorzystania z oferty sklepu Bau-Tec!

Niezależnie, czy potrzebujesz szlifierek, przecinarek, albo materiałów ściernych czy tarcz diamentowych – znajdziesz je w ofercie BAU-TEC. Mamy przyrządy, jakie przydadzą się każdemu glazurnikowi. Ponadto – możesz także sprawdzić inne nasze produkty, w tym narzędzia warsztatowe. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej o propozycjach sklepu – zachęcamy do kontaktu z obsługą!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium