Zrobiłeś to – wygospodarowałeś trochę miejsca na warsztat! Teraz potrzebujesz do niego odpowiedniego wyposażenia. I chodzi nie tylko o narzędzia warsztatowe – potrzebna będzie przestrzeń robocza, czyli odpowiedni stół. Możesz w sieci znaleźć różne modele… ale czy nie przyjemniej byłoby pracować na własnoręcznie wykonanym meblu? Przekonaj się, jak go zrobić!
Własnoręcznie zrobiony stół to gwarancja satysfakcji
Jeśli decydujesz się na samodzielne zaprojektowanie i stworzenie stołu warsztatowego, zyskujesz wówczas dwie korzyści. Pierwsza to absolutna personalizacja jego planu, aby był dla Ciebie maksymalnie wygodny. To Ty decydujesz, jak będą rozłożone półki, szuflady i uchwyty. Druga natomiast – przyjemność samego tworzenia.
Przygotuj projekt i niezbędne narzędzia
Aby jednak przystąpić do pracy, wpierw musisz się odpowiednio przygotować! By zbudować stół, powinieneś najpierw sporządzić projekt. W sieci nie brakuje różnych planów. Mogą być wzorem od A do Z lub stanowić inspirację i dawać przydatne wskazówki, jak stworzyć własny plan. Pamiętaj, że od tego, jaki projekt wybierzesz czy stworzysz, zależeć będzie także wytrzymałość mebla.
Poza materiałami będą Ci potrzebne odpowiednie narzędzia, w tym m.in.:
-
wiertarka i odpowiednie wiertła,
-
klej do drewna,
-
imadło,
Konstrukcja szkieletu i montaż blatu
Pora przygotować elementy Twojego stołu. Pamiętaj, że chodzi nie tylko o przycięcie i dopasowanie poszczególnych jego części, ale trzeba też odpowiednio opracować drewno, by nie zostało żadnych drzazg. Przydatny w tym zadaniu będzie np. papier ścierny do drewna, doskonały do wygładzania jego powierzchni.
Najpierw stwórz szkielet. Zacznij od krótszych boków – połącz nogi dwiema deskami u góry i niżej, np. w połowie, a następnie zamontuj dwie kantówki na dłuższych bokach na tej samej wysokości. Szkielet trzeba wzmocnić, dlatego pociągnij kolejne dwie deski, mocując je na środku krótszych boków. Górna będzie dodatkowym wzmocnieniem Twojego blatu.
Gdy szkielet jest gotowy, pora na montaż blatu. Wykonasz go z desek lub płyty OSB. Pamiętaj, że powinien on być względnie gruby, by znosił uderzenia i upadki ciężkich przedmiotów. Możesz go też skleić z dwóch warstw, co da gwarancję wysokiej solidności. Gdy już masz gotowy element, przymocuj go do szkieletu za pomocą wkrętów.
Budowa dodatkowych łączeń i schowków
Teraz pora na to, aby przygotować dodatkowe miejsca na Twoje narzędzia warsztatowe i różne materiały. Półki najlepiej montuj na dolnej części ramy. Możesz do tego wykorzystać sklejkę, która dodatkowo ustabilizuje konstrukcję stołu. Dodatkowy blat to świetne rozwiązanie na koszyki i schowki ze śrubkami i na inne materiały.
Zaopatrz się w narzędzia od BAU-TEC
Własny stół warsztatowy to świetne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje w pełni spersonalizowanej przestrzeni roboczej. To Ty decydujesz, jak rozłożone będą poszczególne uchwyty, półki, haczyki i wszelkie inne jego elementy. Ważne, aby jego konstrukcja była w pełni stabilna. Jeśli zabierasz się do takiej pracy – niezbędne narzędzia znajdziesz w sklepie BAU-TEC. Zapraszamy!