Jak zbudować domek na drzewie? Cz. II

budowa domkuW drugiej części naszego poradnika dotyczącego budowy domku na drzewie skupiamy się na konstrukcji ścian, dachu oraz drabinki. Specjaliści sklepu BAU-TEC podpowiadają, na co należy zwrócić uwagę oraz jakich narzędzi warsztatowych użyć – sprawdź!
  • dodano: 25-09-2023

budowa domku na drzewie

W poprzedniej części tego poradnika wyjaśniliśmy, jak zaplanować pracę związaną z budową domku na drzewie. Opisaliśmy także przebieg montażu jego wsporników oraz podłogi. W tym artykule kontynuujemy temat, skupiając się na stawianiu ścian i mocowaniu dachu. Sprawdź, o czym należy pamiętać oraz jakich narzędzi warsztatowych, materiałów ściernych i tarcz do cięcia drewna użyć. Skorzystaj z porad specjalistów sklepu BAU-TEC!

Ściany boczne domku na drzewie: potrzebne narzędzia

Zaczniemy od listy rzeczy, które są potrzebne do wykonania ścian bocznych domku oraz jego dachu. Jeżeli chodzi o narzędzia warsztatowe, zaopatrz się w:

  • tarcze do cięcia drewna,

  • poziomicę, linijkę oraz kątownik,

  • wkrętarkę bądź młotek – zależnie czy zbijasz konstrukcję gwoźdźmi, czy używasz wkrętów.

Potrzebne będą również materiały ścierne do wygładzania powierzchni desek. Możesz używać krążków montowanych na szlifierce kątowej lub klasycznego papieru do użytku ręcznego.

Budowa ścian domku

Ten etap prac rozpocznij od przygotowania szkieletu dla przyszłych ścian domku, który należy przytwierdzić do podłogi. Przyda Ci się tarcza do cięcia drewna, której użyj do przycięcia na odpowiednią długość kantówek. Podczas montażu korzystaj z poziomicy oraz kątownika, aby upewnić się, że elementy szkieletu trzymają pion i są pod kątem prostym względem podstawy.

Do tak przygotowanej konstrukcji przybij lub przykręć na wkręty ściany – możesz wykonać je np. z płyty OSB. Pamiętaj, aby korzystając z narzędzi warsztatowych wyciąć w nich otwory na okna oraz drzwi, a przy pomocy materiałów ściernych wygładzić ostre krawędzie.

domek na drzewie

Przymocowanie dachu do ścian

W kwestii budowy dachu najważniejsze jest to, aby miał on, chociaż minimalny, spadek. Może mieć konstrukcję jedno- lub dwuspadową i powinien być przytwierdzony do górnej krawędzi ścian domku. Możesz go wykonać z drewna, które później należy zabezpieczyć np. papą. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie blachy falistej, do której cięcia musisz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia warsztatowe – specjalne tarcze do cięcia metalu. Podobnie jak w przypadku ścian, pamiętaj o wygładzeniu ostrych krawędzi materiałami ściernymi.

Drabinka w domku na drzewie

Gdy konstrukcja domku jest już gotowa, pozostanie Ci tylko przygotowanie elementu, który pozwoli się do niego dostać. Chodzi oczywiście o drabinę, która może być:

  • klasyczna z metalu lub drewniana – kupisz ją w sklepie,

  • sznurkowa,

  • w formie desek przybitych do pnia drzewa, które tworzą szczebelki (muszą być szerokie, aby było dużo miejsca na stawianie stóp)

Czy do budowy domku na drzewie wymagana jest zgoda?

Jeśli tylko domek znajduje się na drzewie nieobjętym ochroną, możesz zbudować go bez konieczności ubiegania się o pozwolenie. Istotne jest także to, aby unikać sytuacji, w której będzie on naruszał prywatność sąsiadów – np. znajdzie się za blisko okien ich budynku. Gdy zdecydujesz się postawić taką konstrukcję, skorzystaj z oferty sklepu BAU-TEC. Kupisz u nas narzędzia warsztatowe, tarcze do cięcia drewna, materiały ścierne i akcesoria niezbędne do budowy domku na drzewie!