Jak wybrać najlepsze frezy do betonu?

frezy do betonu

Dobór przyrządów do obróbki materiałów budowlanych ma ogromne znaczenie dla efektu pracy. Tyczy się to m.in. akcesoriów przeznaczonych do pracy z betonem. Właściwie dopasowane frezy mogą wpłynąć na to, jak komfortowo będzie się opracowywać daną powierzchnię oraz czy rezultat będzie estetyczny. Jeśli nie wiesz, jak wybrać te narzędzia – przeczytaj ten artykuł.

Dlaczego wybór odpowiedniego freza do betonu jest kluczowy?

Wymienia się kilka powodów, dlaczego warto poświęcić więcej uwagi wyborowi tych produktów. Przede wszystkim – dobrze dobrane frezy do betonu (w tym te, które dostaniesz w sklepie BAU-TEC) gwarantują efektywniejszą pracę. Właściwe narzędzia umożliwiają obrobienie materiału zgodnie z zamiarem opracowującego. Ponadto gwarantują, że praca będzie przebiegać komfortowo.

Źle dobrany frez z kolei nie tylko opóźni pracę, ale i bywa niebezpieczny. Jeśli wybierzesz produkt do bardziej miękkiego materiału, a będziesz nim obrabiać np. żelbetową ścianę – możesz doprowadzić do uszkodzenia swoich narzędzi, a nawet doznać urazu.

Rodzaje frezów do betonu. Charakterystyka i zastosowania

Wyróżnia się kilka rodzajów tych akcesoriów. Wśród nich wymienia się m.in. frezy do betonu:

  • do szlifowania (do usuwania nierówności i rys; dostępne m.in. w formie segmentowej i czołowej),

  • do cięcia (do wycinania, docinania i formowania elementów betonowych; sprzedawane jako np. tarcze z segmentami),

  • do wiercenia w nim (do wykonywania otworów szerszych niż np. od zwykłego wiertła; mają m.in. kształt otwornic).

Dodatkowo warto wiedzieć, że dzieli się je jeszcze na m.in. frezy:

  • diamentowe,

  • wolframowe,

  • widiowe.

Czym się one charakteryzują? O tym więcej poniżej.

frezy beton

Kryteria wyboru freza do betonu: czego szukać przy zakupie?

Wybór takiego narzędzia zależy od jego przeznaczenia. Będziesz szlifować beton? Ciąć go? Czy może wywiercać w nim otwory? W tym przypadku wybór jest dość prosty. Komplikuje się on natomiast przy doborze frezów ze względu na materiał wykonania.

Diamentowe są najlepsze do twardych powierzchni. Są też wysoce precyzyjne. Wolframowe z kolei lepiej nadają się do ścian z betonu i tylko przy lżejszych pracach. Widiowe natomiast, czyli z węglika spiekanego, są istnymi wołami roboczymi. Są wolniejsze niż wolframowe, ale zdecydowanie bardziej odporne.

Najczęstsze błędy przy wyborze frezów do betonu i jak ich unikać

Przy wybieraniu takich akcesoriów zdarzają się różne błędy. Pierwszy i najbardziej podstawowy to dobór niewłaściwego frezu do konkretnego materiału. Kolejny – błędna średnica do spodziewanego rezultatu.

Ważne jest też, aby dopasować produkt do posiadanego narzędzia. Wolframowe współpracują z elektronarzędziami udarowymi i bez niego. Diamentowe – wyłącznie z wiertarkami bezudarowymi, a z kolei widiowe – z młotami udarowo-obrotowymi. Trzeba również pamiętać o odpowiednim użytkowaniu, czyli m.in. doborze właściwej prędkości obrotowej oraz stosownych uchwytów.

Sprawdź ofertę frezów w sklepie internetowym BAU-TEC

Kierując się powyższymi wskazówkami, na pewno wybierzesz idealne produkty do swoich potrzeb. A jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz najlepsze przyrządy – wybierz ofertę BAU-TEC. Oferujemy nie tylko frezy do betonu, ale i narzędzia warsztatowe dla fanów majsterkowania przy aucie. Sprawdź je teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium