Jak ułożyć płytki na tarasie i balkonie?

plytki na tarasie

Wykańczasz dom lub szykujesz się do remontu? Wiele prac, które zleca się fachowcom, możesz wykonać samodzielnie! Bez obaw – w wielu przypadkach wystarczy dowiedzieć się tylko kilku podstaw, uważność oraz trochę zapału, by zrobić to dobrze. Tyczy się to również układania płytek na tarasie czy balkonie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj zatem ten artykuł!

Układanie płytek bez problemu

Odpowiednie przygotowanie – to najistotniejsza kwestia. Chodzi zarówno o to, abyś miał stosowne narzędzia warsztatowe czy budowlane, a także materiały ścierne, potrzebne do wykonania tego zadania, jak i wiedzę merytoryczną. Bierzmy się do roboty!

Przygotuj podłoże pod płytki

Płytki nie będą się trzymać, jeśli nie zadbasz o stosowne przygotowanie podłoża. Balkon i taras muszą być wyrównane oraz oczyszczone. Do tego przydadzą Ci się materiały ścierne, dzięki którym usuniesz np. pozostałości powłok malarskich. Odkurz też tę powierzchnię i usuń luźne elementy.

Gdy już to zrobisz – pora zagruntować nawierzchnię, by zwiększyć przyczepność i trwałość kafli. Ostatnia rzecz przed właściwą pracą to uszczelnienie połączeń. Zrobisz to np. za pomocą specjalnej taśmy z siatką. Warto też pomyśleć nad hydroizolacją.

Wybierz zaprawę klejową oraz potrzebne narzędzia i akcesoria

Pora wybrać odpowiednie materiały i narzędzia! Klejąc płytki na zewnątrz, pamiętaj, że musisz mieć klej odporny na zróżnicowane warunki atmosferyczne (opady, upały i mróz). Dlatego musi być przyczepny i elastyczny.

Jakie narzędzia i akcesoria mogą się przydać? Przygotuj sobie m.in. instrumenty pomiarowe, w tym poziomicę oraz miarkę. Potrzebne będzie też coś do oznaczania linii cięcia (ołówek wystarczy). Nie zapomnij o wiadrze, w którym rozrobisz klej i o mieszarce. Ponadto niezbędnym przyrządem będzie paca zębata, kielnia sztukatorska oraz szlifierka. Poza tym zaopatrz się w krzyżyki dystansowe, gąbkę i fugę.

ukladanie plytek

Przyklejanie i spoinowanie płytek

Przygotuj zaprawę klejową (instrukcję znajdziesz na opakowaniu). Musi mieć ona odpowiednią, nieco gumowatą konsystencję. Następnie zacznij ją nakładać na podłoże, jak i spód płytek (maksymalna grubość to ok. 5 mm). Balkon czy taras pokrywaj klejem segmentowo (przy użyciu pacy), tak na ok. 5 płytek. Wtedy masz pewność, że nie zaschnie. Pamiętaj także o ich dystansowaniu krzyżykami.

Istotny jest kierunek nakładania – najlepiej od zewnętrznej krawędzi do ściany budynku. Gdy już położysz płytkę, delikatnie przyklep ją pięścią, by jej nie uszkodzić. Regularnie sprawdzaj, czy każda trzyma odpowiedni poziom! Jeśli którąś dobiłeś za mocno – lekko unieś ją z użyciem szpachelki.

Płytki ułożone? Pora na spoinowanie! Trzeba je wyfugować tak, by warstwa ta była niemal równa wysokości kafli. Po wszystkim, gdy już ona zastygnie – pora umyć podłogę.

Więcej porad znajdziesz na naszym blogu!

Jak widzisz, mając odpowiednie przyrządy, materiały ścierne i akcesoria łatwo poradzisz sobie z ułożeniem płytek. Produkty, które będą potrzebne do tego zadania, znajdziesz w ofercie sklepu BAU-TEC. Oprócz nich możemy zaproponować także np. zestaw narzędzi Honiton – idealnych do prac warsztatowych przy samochodzie. Sprawdź proponowany asortyment już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium