Jak prawidłowo sprawdzić i uzupełnić ciśnienie w oponach? Podpowiadamy!

cisnienie w oponach

Dobrej jakości, wytrzymałe opony w samochodzie gwarantują płynną i komfortową jazdę oraz bezpieczeństwo na drodze. Istotne jest, by regularnie sprawdzać obecne w nich ciśnienie. Zaniedbanie tych czynności może doprowadzić do szybszego zużycia, a nawet zwiększenia ryzyka wypadku podczas prowadzenia samochodu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat procesów związanych ze sprawdzaniem i uzupełnianiem ciśnienia w oponach! Doradzamy również, jakich narzędzi warsztatowych używać w trakcie tych czynności.

Prawidłowe ciśnienie w oponach: dlaczego jest ważne?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego ciśnienie w oponach jest ważne i po co regularnie trzeba je sprawdzać i uzupełniać. Przede wszystkim, jego właściwa wartość ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze oraz czas eksploatacji ogumienia. Prawidłowo napompowane koła samochodowe gwarantują dobrą przyczepność do drogi zarówno na suchych, jak i mokrych powierzchniach. Dodatkowo niskie ciśnienie może być powodem nadmiernego nagrzewnia się opony, co może doprowadzić do jej uszkodzenia. Pomocne w utrzymaniu jego prawidłowej wartości mogą być narzędzia warsztatowe.

Kiedy należy sprawdzić i uzupełnić ciśnienie w oponach?

Wykorzystując narzędzia warsztatowe, można regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Ta czynność zapewni Ci wysoki komfort jazdy przez długi czas. Jednakże warto wiedzieć, kiedy w szczególności trzeba zwrócić uwagę na poziom napompowania kół w samochodzie. Dobrze jest przeprowadzać ich przegląd przed każdą dłuższą trasą. Oprócz tego warto to robić:

  • przed rozpoczęciem sezonu zimowego,

  • po dłuższej przerwie w jeździe autem,

  • po przejechaniu długiego dystansu,

  • jeżeli pojazd zacznie wykazywać niepokojące symptomy (występuje utrata stabilności i trudności z jazdą).

cisnienie

Jak często kontrolować ciśnienie?

Częstotliwość kontrolowania ciśnienia w oponach zależy od ich stanu oraz wieku. Zwykle przyjmuje się, że w ogumieniu, które ma mniej niż 5 lat, czynności te powinno przeprowadzać się przynajmniej raz w miesiącu. Jeżeli koła są starsze, wówczas kontrolę należy przeprowadzać znacznie częściej. Dobrze przy tym postawić na profesjonalne narzędzia warsztatowe. Warto popracować nad wyrobieniem sobie nawyku. Dzięki temu zadbasz o samochód i nie będziesz musiał martwić się uszkodzeniem opon wynikającym z ich niewystarczającego napompowania.

Uzupełnianie ciśnienia w oponach do prawidłowego poziomu

Aby móc cieszyć się bezawaryjnym autem dobrze jest dbać o uzupełnianie ciśnienia w ogumieniu do prawidłowego poziomu. Możesz to osiągnąć, wykorzystując sprawdzone narzędzia warsztatowe takie jak specjalistyczny ciśnieniomierz do opon. Z jego pomocą sprawdzisz aktualną wartość tego parametru i dowiesz się, czy konieczne jest dopompowanie. Następnie należy użyć kompresora, by przywrócić stan ciśnienia do optymalnego poziomu. Trzeba przy tym pamiętać, by nie przekroczyć poziomu sugerowanego przez producenta określonego modelu samochodu.

Przemyślane zakupy z BAU-TEC

Decydując się na kupno niezbędnego sprzętu warto wybrać sprawdzonego dostawcę. W sklepie internetowym BAU-TEC zaopatrzysz się w profesjonalne narzędzia warsztatowe, dzięki którym uzupełnisz ciśnienie w swoich oponach. Dostarczamy najwyższej jakości przybory w świetnych cenach. Gwarantujemy doskonałe rozwiązania spełniające najbardziej wymagające potrzeby klientów. Postaw na bezpieczną jazdę i regularnie sprawdzaj poziom napompowania kół za pomocą naszych akcesoriów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium