Jak pozbyć się rdzy z metalowego ogrodzenia?

rdza

Metalowe ogrodzenia cieszą się wyjątkową popularnością ze względu na walory estetyczne i dużą wytrzymałość. Jednak nawet one ulegają różnego rodzaju zniszczeniom na skutek działania zjawisk pogodowych. Największą bolączką ich posiadaczy jest niewątpliwie rdza. Postępująca korozja może nawet trwale uszkodzić konstrukcję. Dlatego warto z nią walczyć już od wystąpienia pierwszych objawów. Podpowiadamy, jakie narzędzia warsztatowe będą pomocne. Sprawdź, co możesz zrobić, aby pożegnać rdzę na zawsze.

Skąd rdza na metalowym ogrodzeniu?

Rdza powstaje na skutek utleniania żelaza – warunkami sprzyjającymi temu procesowi są:

  • wilgotne otoczenie,

  • woda,

  • długotrwałe przetrzymywanie metalu w gruncie.

Nic więc dziwnego, że metalowe ogrodzenia są najbardziej podatne na występowanie korozji. Warto przyjrzeć im się bliżej po zauważeniu pierwszych oznak rdzy – jej ogniska szybko się rozrastają i w krótkim czasie mogą objąć zasięgiem całą bramę. Zobacz, jak z tym walczyć i jak przeciwdziałać jeszcze zanim rudy nalot stanie się większym problemem.

Sposoby na pozbycie się rdzy

Niewielkie elementy zrobione z metalu można uratować przed rdzą za pomocą prostych domowych sposobów – z użyciem octu lub pasty z sody. Jednak większe konstrukcje, jak np. brama lub ogrodzenie, wymagają bardziej zdecydowanych działań. W pierwszej kolejności należy mechanicznie usunąć rudy nalot za pomocą papieru ściernego lub szlifierki z odpowiednią tarczą. Szczególnie przydatny przy większych powierzchniach będzie kompresor powietrza. U nas znajdziesz elementy niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania:

Z pomocą sprężarki uporasz się z problemem rdzy dużo szybciej niż gdybyś miał ręcznie ścierać jej ślady z powierzchni ogrodzenia.

ogrodzenie

Zapobiegaj powstawaniu zardzewień

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego zadbaj o wszystkie metalowe przedmioty, zwłaszcza ogrodowe, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych ognisk rdzy. W tym celu należy pokryć żelazo lub jego stopy odpowiednio dobraną warstwą ochronną, np. farbą antykorozyjną. Pamiętaj, że ten zabieg należy powtarzać. Najlepiej cyklicznie maluj powierzchnię, którą chcesz zabezpieczyć, wybranym preparatem – zgodnie z zaleceniami producenta. Zależnie od indywidualnych uwarunkowań, np. większej wilgotności, cały proces może wymagać częstszego przeprowadzania.

Sprawdź ofertę sklepu z narzędziami BAU-TEC

Skorzystaj ze sprawdzonych porad, aby jak najlepiej zabezpieczyć metalowe ogrodzenia. W asortymencie naszego sklepu BAU-TEC znajdziesz narzędzia warsztatowe, które pomogą Ci w walce z rdzą, a także wiele innych produktów, przydatnych podczas prac remontowych, budowlanych czy też majsterkowania. Bogata oferta niezawodnych sprzętów i chemii pozwala odnaleźć te artykuły, które najlepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Przekonaj się, co jeszcze możemy Ci zaproponować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium