Jak i czym prawidłowo szlifować ścianę?

szlifowanie-sciany

Odpowiednie przygotowanie ściany pod malowanie, tapetowanie lub inne wykończenie, wymaga jej wyrównania. Do tego zaś najczęściej wykorzystuje się masę szpachlową lub gładź gipsową. Nie wystarczy jednak ją tylko nałożyć – warstwa taka musi zostać jeszcze odpowiednio oszlifowana. Jak to zrobić?

Co to gładź i jak zabrać się za szlifowanie?

Gładzią gipsową nazywamy specjalny materiał, oddzielający tynk od farby. Wykorzystuje się ją do wyrównywania powierzchni pod dalsze wykończenie. Najczęściej stosuje się warstwę grubą na 2-3 mm. Przewagą gładzi gipsowej nad masą szpachlową jest przede wszystkim drobniejsza struktura i, przy prawidłowym opracowaniu, gładsze ściany, przy jednocześnie dużo mniejszej ilości zużytego materiału.

Praca nad wyrównywaniem ścian zaczyna się od nałożenia wybranej gładzi. Następnie przychodzi pora na szlifowanie – albo ręczne, albo z użyciem odpowiedniego sprzętu. O czym należy pamiętać, przystępując do takiej pracy?

Wybór papieru ściernego i odpowiedniego sprzętu do szlifowania

Zasadniczo na rynku można znaleźć różne narzędzia, w tym pace do szlifowania. Do nich zaś potrzebny będzie odpowiedni papier ścierny. Najlepsze są arkusze o gradacji od 120 do 160 przy wstępnym szlifowaniu, a przy ostatecznym wyrównywaniu – od 200 do 220. Jeśli jednak masz odpowiednie elektronarzędzia – przydatne będą też tarcze szlifierskie.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany np. papier czy krążki ścierne. Większość dostępnych arkuszy wykorzystuje elektrokorund. Przy szlifowaniu gładzi to rozwiązanie dobre na krótką metę i w praktyce do tego zadania lepsze są produkty z ziarnem z elektrokorundu szlachetnego – ostrzejszego i mniej twardego, dzięki czemu uzyskuje się lepszy efekt.

Szlifować ręcznie czy szlifierką?

Jeśli do opracowania masz niewielką powierzchnię – paca i papier ścierny w zupełności powinny wystarczyć. Sposób ten świetnie się również spisuje w miejscach, gdzie ciężko dotrzeć z elektronarzędziami. Rozwiązanie to jednak ma dwie zasadnicze wady – zapychanie się papieru ściernego i słabe usuwanie pyłu.

W sytuacji, gdy masz dużą powierzchnię do opracowania – lepiej sięgnąć po bardziej zaawansowane narzędzia elektryczne. Specjalne szlifierki, które dodatkowo mogą być wyposażone w system odprowadzania pyłu (w połączeniu z odkurzaczem warsztatowym), zapewniają nie tylko szybszą, ale i czystszą pracę.

szlifowanie-sciany-jak

Szlifowanie na mokro

Istnieje jeszcze opcja, by wykonać szlifowanie bezpyłowe, tzw. na mokro. To znacznie czystsze rozwiązanie niż tradycyjna metoda. Wymaga jednak odpowiednich umiejętności. A na czym polega? Po wstępnym związaniu gładzi z powierzchnią, ścianę należy zwilżyć i oszlifować pacą filcową, a następnie wygładzić pacą stalową. Brzmi prosto, ale w szczegółach może być już to zadanie bardziej skomplikowane.

Łatwe i przyjemne szlifowanie z BAU-TEC

Szlifowanie nie musi być wcale trudne. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie przyrządy i materiały, dostępne m.in. w sklepie BAU-TEC. Mamy wszelkie akcesoria, jakie potrzebne są zarówno w pracy wykończeniowej, jak i narzędzia warsztatowe, które przydadzą się amatorowi majsterkowania i profesjonalistom. Sprawdź je już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium