Idzie jesień, więc zbuduj drewniany domek dla ptaków

ptak

Zbliżająca się jesień jest świetnym momentem na to, aby pomyśleć o przygotowaniu domku dla ptaków. Zapewni im bezpieczne schronienie i jednocześnie będzie ozdobą ogrodu. Możesz zbudować go samodzielnie, do czego potrzebne Ci będzie jedynie trochę drewna, tarcze do jego cięcia, narzędzia warsztatowe i materiały ścierne. W artykule specjaliści naszego sklepu BAU-TEC podpowiadają, jak zrealizować taki projekt – sprawdź!

Jakie wymiary powinna mieć konstrukcja?

Biorąc pod uwagę szerokość i głębokość takiego domku u podstawy, przyjmuje się, że wynosi ona dla ptaków:

  • małych około 12 cm,

  • średnich 15 cm,

  • dużych 20 i więcej centymetrów.

Z kolei optymalna wysokość to od 25 do 30 cm. Dodatkowo w przedniej ściance domku należy wyciąć otwór wejściowy, który zazwyczaj ma średnicę około 5 cm. Gdy już zaprojektujesz konstrukcję, możesz zabrać się za skompletowanie narzędzi warsztatowych, materiałów ściernych, tarcz do cięcia i drewna.

Przygotuj materiały i narzędzia do budowy domku

Domek dla ptaków buduje się z desek drewnianych i w tym przypadku najlepiej sprawdzają się sosnowe lub świerkowe. Oprócz nich będziesz potrzebować kilku narzędzi warsztatowych:

Pamiętaj także o zaopatrzeniu się w gwoździe bądź wkręty niezbędne do połączenia elementów konstrukcji.

domek dla ptakow

Dach i podłoga domku dla ptaków

Jeśli to możliwe, podłogę domku dla ptaków wytnij z jednego kawałka drewna, korzystając z tarczy do cięcia na szlifierkę. Powinna się ona znaleźć nieco powyżej dolnej krawędzi ścianek bocznych, co uchroni ją przed przesiąkaniem wody. Z kolei dach ma wystawać poza konstrukcję z każdej strony (okap) i musi mieć spadek.

Wszystkie powyższe elementy zbij ze sobą lub skręć, korzystając z odpowiednich narzędzi warsztatowych. Wcześniej użyj materiałów ściernych do wygładzenia ich powierzchni.

Otwór w ściance frontowej

Ostatnim zadaniem jest przygotowanie otworu wejściowego w ściance frontowej domku. Najłatwiej wykonać go otwornicą do wiertarki. Możesz też posłużyć się klasycznym narzędziem warsztatowym – dłutem – wycinając nim szczelinę w drewnie. Pamiętaj, aby po zakończeniu obróbki wygładzić krawędzie materiałami ściernymi.

Montaż domku na drzewie lub ścianie

Domek dla ptaków możesz zamontować zarówno na drzewie, jak i ścianie budynku. Ważne, żeby był w miejscu zacienionym i na wysokości kilku metrów – optymalnie czterech. Z pomocą tarczy do cięcia drewna przygotuj listewkę o szerokości nieco większej niż domek. Korzystając z narzędzi warsztatowych, przybij ją do konstrukcji, a następnie jej krawędzie zamocuj do drzewa lub budynku.

Szukasz więcej inspiracji? Odwiedź naszego bloga!

Jak widzisz, z pomocą kilku narzędzi warsztatowych, tarczy do cięcia drewna i materiałów ściernych możesz samodzielnie zbudować domek dla ptaków. Wszystkie te rzeczy kupisz w naszym sklepie BAU-TEC – sprawdź ofertę! Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na blogu. Znajdziesz tam poradniki dotyczące przygotowywania innych prostych konstrukcji!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium