Drewniane zadaszenie tarasu – jakie narzędzia będą potrzebne?

drewniany dach

Przydomowe patio to świetne miejsce do relaksu. Można tu spędzać czas, czytając książkę lub przyjmując gości w czasie grilla. Jednak nadmierne słońce lub deszcz mogą skutecznie zakłócić te chwile. Na szczęście – jest na to prosty sposób. Wystarczy postawić zadaszenie tarasu. Niezbędne jednak do tego będą stosowne przybory. Sprawdź, co Ci się przyda!

Zadaszenie tarasu z drewna — przygotuj plan działania

Nim jednak przystąpisz do działania i zgromadzisz narzędzia warsztatowe, w tym m.in. tarcze szlifierskie i materiały ścierne, musisz przygotować plan konstrukcji. Wymierz taras i określ, w jakich punktach będą ustawione podpory, by zapewnić całości stabilność i wytrzymałość. Muszą być one stosownie rozplanowane wobec siebie.

Oprócz projektu zadaszenia warto też przygotować plan działania. Chodzi o rozplanowanie każdego kroku, jaki będziesz podejmować podczas budowy. To istotne, gdyż wtedy będziesz miał pewność, że o niczym nie zapomniałeś i zadbałeś o solidność zabudowy.

Potrzebne materiały do wykonania konstrukcji

Potrzebne Ci będą odpowiednie drewniane słupy. Muszą one zapewniać na tyle dużą nośność, by utrzymać ciężar zadaszenia, a z drugiej strony – wytrzymywać różne naprężenia – począwszy od porywów wiatru po zalegający na pokryciu śnieg. A jakie drewno warto wybrać? Z egzotycznych świetnie się sprawdza kempas i bangkirai. Z rodzimych – sosna, impregnowany świerk i dąb.

Musisz też dobrać stosowne pokrycie dachowe. Blachy aluminiowe i cienka stal są lżejsze niż np. drewno. Można się także zastanowić nad tworzywem sztucznym. Musi ono jednak być wytrzymałe zarówno na oddziaływanie promieni UV, jak i np. gradu.

Obok materiałów konstrukcyjnych, pamiętaj, że potrzebne będą Ci też materiały ścierne do wykonania ostatnich szlifów. To dzięki m.in. papierowi o różnej gradacji obrobisz elementy zabudowy tak, by wyglądały w pełni estetycznie.

budowa z drewna

Mocowanie drewnianych słupów i konstrukcji nośnej

Dobór podpór i pokrycia to tylko jedna strona medalu. Druga – to elementy łączące zadaszenie z podłożem. W zależności od tego, na czym będzie ono stało, potrzebne będą albo specjalne kotwy do betonu, albo śruby do mocowania w tarasie drewnianym. Pamiętaj, że trzeba też dobrać stosowne łączniki do szkieletu i innych elementów konstrukcji.

Jakich narzędzi użyć do instalacji zadaszenia?

Aby zrealizować taki projekt, będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi warsztatowych. Do pomiarów niezbędne są m.in. miarka, poziomica oraz ołówek i papier, z których pomocą stworzysz szkice i zapiszesz wymiary. Potrzebny będzie również młotek i pewne elektronarzędzia, w tym wiertarko-wkrętarka i pilarka.

Narzędzia do drewna od BAU-TEC

Zastanawiasz się, gdzie mógłbyś kupić takie przyrządy? Jeśli interesują Cię profesjonalne materiały ścierne, narzędzia warsztatowe, w tym do obróbki drewna, a także tarcze szlifierskie, pomocne przy takich pracach – sprawdź ofertę BAU-TEC. Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz akcesoria, dzięki którym postawisz zadaszenie tarasu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium