Chcąc stawiać pierwsze kroki w pszczelarstwie, zacznij od zbudowania domku dla swoich przyszłych „podopiecznych”. Pszczoły mieszkają w ulu, który ma prostą konstrukcję z drewna, dlatego warto rozważyć jej samodzielne wykonanie. W artykule podpowiadamy, jakich materiałów użyć, aby przygotować taki obiekt. Dowiesz się z niego także, w które narzędzia warsztatowe, w tym tarcze ścierne i do cięcia musisz się zaopatrzyć.
Spis treści
Pomóż pszczołom – zbuduj dla nich dom!
Na początek należy podkreślić, że choć każdy ul pełni dokładnie tę samą funkcję, tak rodzajów jego konstrukcji jest mnóstwo. Z tego powodu my skupimy się na jednym z najpopularniejszych, czyli wielkopolskim. W tej wersji jego cztery ścianki boczne mają po 37,5 cm szerokości oraz 27 cm wysokości. Oprócz tego składa się on z:
- dennicy,
- uchwytów zewnętrznych ułatwiających przenoszenie,
- powałki z otworami wentylacyjnymi,
- daszka.
Do wykonania ula wielkopolskiego potrzeba kilku podstawowych narzędzi warsztatowych. Oprócz tego przyda się dobra tarcza do cięcia drewna oraz materiały ścierne – np. papier do ręcznego szlifowania.
Jakie narzędzia i materiały będą ci potrzebne?
Zanim zabierzesz się do budowy ula, skompletuj zestaw niezbędnych narzędzi warsztatowych. Do wykonania konstrukcji potrzebne będą:
- wiertarko-wkrętarka,
- ręczna piłka do cięcia drewna lub specjalna tarcza,
- wiertła oraz ewentualnie otwornica do nawiercenia otworów w powałce.
Pamiętaj także o papierach ściernych do wygładzania drewnianej powierzchni. Z kolei w kwestii materiałów budowlanych, musisz zaopatrzyć się w 4 deski (minimum 37,5 × 27 cm), płytę OSB, aluminiową siatkę i wkręty.
Plan budowy konstrukcji i obróbka drewna
W kwestii samej budowy polecamy zaplanować ją sobie w następującej kolejności. Zacznij od wykonania korpusu, czyli docięcia 4 desek do rozmiaru 37,5 × 27 cm i ich zbicia. Na tym etapie możesz od razu zrobić uchwyty do przenoszenia. Następnie do tej konstrukcji przygotuj dennicę, robiąc w niej wejście dla pszczół.
W kolejnym kroku zbuduj powałkę – korzystając z odpowiedniego narzędzia warsztatowego, wykonaj w niej otwory wentylacyjne i zabezpiecz je siatką. Ostatnim krokiem jest zbicie daszku. Pamiętaj, aby drewno po cięciu tarczą czy piłą wygładzać, korzystając z materiałów ściernych.
Łączenie elementów ulu i wykończenie budowy
Do łączenia przygotowanych elementów ula, najlepiej używaj wspomnianych już wkrętów. Jednocześnie pamiętaj, aby zabezpieczyć je przed działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, stosując impregnację. Z kolei daszek od zewnątrz obij blachą lub połóż na nim papę.
Więcej inspiracji znajdziesz na naszym blogu!
Jeśli szukasz więcej informacji na temat samodzielnej budowy różnych konstrukcji, zapoznaj się z pozostałymi wpisami na naszym blogu. Zachęcamy także do skorzystania z oferty sklepu BAU-TEC, gdzie znajdziesz szeroki wybór narzędzi warsztatowych. Mamy również wiele materiałów ściernych, tarcz do cięcia drewna i innych rzeczy przydatnych majsterkowiczom!