Dlaczego samochód nie chce uruchomić się na mrozie?

samochod zima

Wiele zaniedbań związanych z serwisem samochodu może doprowadzić do sytuacji, gdy ten nie chce odpalić. Dzieje się tak szczególnie w czasie mroźnych, zimowych dni. Co może być tego przyczyną? Zwykle są to problemy z gaźnikiem lub akumulatorem. Zdarzają się sytuacje, kiedy powodem awarii może być zamarznięte paliwo. Wielu kłopotów udałoby się uniknąć, gdyby samochód był regularnie sprawdzany, szczególnie przed nadejściem zimy. W tym artykule dowiesz się, dlaczego występują trudności z odpaleniem auta i jak się z nimi uporać.

Problemy kierowców podczas zimowej pory roku

Gdy na zewnątrz panuje mróz i robi się ślisko, warunki na drogach mogą być szczególnie niebezpieczne. Jednak to nie jedyne problemy kierowców podczas tej pory roku. Coraz mniejsze temperatury sprawiają, że w trakcie zimy zdecydowanie częściej występują trudności z uruchomieniem silnika. Wynika to z faktu, że element ten jest wychłodzony i wówczas o wiele mniej wydajny. Kłopoty z rozruchem są szczególnie nieprzyjemne w godzinach porannych, kiedy trzeba szybko dotrzeć do pracy. Co konkretnie jest ich przyczyną i jak można sobie z tym poradzić?

Samochód nie odpala: przyczyny

Problemy z uruchomieniem silnika występują prawdopodobnie w każdym rodzaju i marce samochodu, chociaż zdecydowanie częściej zdarza się to układom diesla. Trudności zwykle zaczynają się w temperaturze -10 stopni i mniejszej. Ich powodem może być zamarznięte paliwo, zatkany gaźnik, lub rozładowany akumulator. Z niektórymi usterkami można sobie poradzić we własnym zakresie. Pomocne okazać się mogą zestawy kluczy, lub prostownik. W te narzędzia można zaopatrzyć się w profesjonalnym sklepie. Istotne jest również prawidłowe uruchamianie silnika. 

Zamarznięte paliwo lub problem z olejem

Jednym z częstszych powodów, przez które silnik może nie odpalać, jest niska jakość paliwa. Jego niska jakość może powodować, że ciecz będzie zamarzać. Rozwiązaniem może okazać się specjalny preparat - deprasator. Obniża on temperaturę krzepnięcia substancji i umożliwia poprawne działanie układu paliwowego.

rozladowany akumulator

Zatkany gaźnik lub słaby akumulator

W okresie zimowym bardzo łatwo o różnego rodzaju brud, który może spowodować zatkanie się gaźnika. Dlatego warto regularnie dbać o jego czystość. Pomocne w dostaniu się do właściwych dysz może okazać się odpowiedni zestaw kluczy. W przypadku słabego akumulatora, rozrusznik nie będzie reagował nawet po przekręceniu kluczyka. Wówczas nieoceniony okaże się prostownik. Nowoczesna ładowarka samochodowa w prosty i wygodny sposób naładuje urządzenie.

Prawidłowe uruchamianie silnika zimą

Bardzo ważne jest prawidłowe odpalanie silnika w sezonie zimowym. Przy niskich temperaturach warto wyłączyć urządzenia elektryczne, takie jak reflektory, radio, lub grzanie. Wówczas akumulator będzie mógł poświęcić całą moc na uruchomienie silnika. Jeżeli po 10 sekundach auto nie odpali, dobrze jest odczekać minutę. Gdy kolejne próby nie przyniosą rezultatu -zdecydowanie przyda się ładowarka akumulatorów samochodowych.

Sprawdź stan techniczny samochodu przed nadejściem zimy!

Najlepszym sposobem na problemy z uruchamianiem samochodu zimą, jest jego regularne sprawdzanie. Przygotowanie do sezonu zimowego nie tylko poprawi komfort użytkowania auta, ale również zwiększy jego bezpieczeństwo. Warto wymienić opony oraz zaopatrzyć się w specjalne preparaty. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium