Czy wiesz, że hamulec i cały układ związany z jego działaniem, należy do najszybciej zużywających się w aucie? Dobrze pokazują to statystyki – to właśnie z tym problemem kierowcy najczęściej pojawiają się u mechanika. Regularna kontrola i diagnostyka systemu hamulcowego to, z jednej strony – komfort jazdy, a z drugiej – jej bezpieczeństwo. Dowiedz się więcej, dlaczego ważne jest, aby regularnie sprawdzać kondycję hamulców.
Spis treści
Sprawny układ hamulcowy gwarantuje bezpieczeństwo jazdy
Dla porządku warto przypomnieć o tym, dlaczego sprawny hamulec to większe bezpieczeństwo. Na drodze zdarzają się różne sytuacje. Niekiedy musisz dać ostro „po heblach”, żeby uratować siebie, swoich współpasażerów lub innych uczestników ruchu. Wyobraź sobie, że w takiej sytuacji coś zawodzi i… układ hamulcowy nie działa tak, jak powinien. Działa na wyobraźnię? Powinno! Dlatego, gdy zauważysz, że Twoje auto reaguje słabiej, kiedy hamujesz – nie bagatelizuj tego, tylko sprawdź, co szwankuje.
Jak wygląda diagnostyka układu hamulcowego?
Hamulce i związane z nimi elementy mogą zostać uszkodzone np. przy kolizji czy innym zdarzeniu drogowym, w którym ucierpiało nasze auto lub – po prostu – ulegać z czasem zużyciu. Wiele zależy również od stylu jazdy, więc i od częstotliwości oraz siły hamowania. Ewentualne osłabienie pracy układu hamulcowego jest dobrze wyczuwalne i daje szereg objawów, w tym m.in. syczenie sygnalizujące niewystarczającą płynu. Kolejny sygnał wskazujący na zużycie klocków to pisk przy hamowaniu.
Aby sprawdzić układ hamulcowy, obok zewnętrznych oględzin i oceny zużycia poszczególnych elementów, należy wykonać m.in. test:
-
szczelności obwodu hydraulicznego,
-
jałowego i rezerwowego skoku pedału i dźwigni hamulca,
-
sprawności urządzenia wspomagającego,
a także ocenić jakość płynu hamulcowego. Warto pamiętać, że diagnostykę prowadzi się nie tylko w sytuacji, gdy zauważy się nieprawidłowości w działaniu hamulca. Należy ją wykonywać cyklicznie co roku lub co około 20 tys. km.
Narzędzia do naprawy układu hamulcowego
Do wykonania prawidłowej diagnostyki, jak i wymiany poszczególnych elementów, będziesz potrzebował stosownych przyrządów. Odpowiednie do tego zadania narzędzia warsztatowe znajdziesz m.in. w naszym sklepie internetowym.
Obok podstawowego wyposażenia, na które składają się m.in.:
-
klucze,
-
szczypce,
-
śrubokręty,
będzie Ci potrzebny też zestaw do zarabiania przewodów i wyciskania tłoczków hamulcowych. Ponadto przydadzą Ci się również takie przyrządy jak podciśnieniowa pompa próżniowa, adaptery do wymiany i odpowietrzenia płynu hamulcowego, a także giętarka do rurek CU.
Narzędzia i akcesoria warsztatowe od Bau-Tec
Diagnostyka układu hamowania w aucie odgrywa ogromną rolę w bezpieczeństwie jazdy. Natomiast wybierając narzędzia warsztatowe, czy to zestaw do wyciskania tłoczków hamulcowych, czy zarabiania przewodów, wiesz, że stawiasz na produkty najwyższej jakości, gdyż dostarczamy akcesoria i przyrządy renomowanych marek. Dlatego już teraz zajrzyj na stronę Bau-Tec, a w razie wątpliwości – skontaktuj się z nami!