Co wpływa na jakość spawania?

spawanie

Spawanie to jeden ze skuteczniejszych i popularnych sposobów na łączenie różnych stopów metali. Jakość spoin sprawia, że metoda ta sprawdza się w najróżniejszych obszarach przemysłu. Jednocześnie koszty wykonania takich łączeń są relatywnie niskie. Zdarzają się jednak pewne błędy i inne, obiektywne czynniki, obniżające ich trwałość. Jakie? Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się więcej.

Typowe błędy podczas spawania

Zarówno doświadczeni, jak i początkujący spawający mogą popełniać błędy, wpływające na jakość uzyskanego spoiwa. Niektóre z nich powtarzają się znacznie częściej niż inne. Chodzi m.in. o:

 • nieprawidłowe połączenia lub przewody,

 • zły dobór ciśnienia gazu osłonowego i natężenia jego przepływu,

 • niewłaściwe spasowanie łączonych materiałów,

 • zbyt dużo materiału chroniącego przed odpryskami,

 • błędnie ustawienie spawarki.

Każdy z tych błędów może spowodować obniżenie jakości uzyskanego spawu. Jakie natomiast wyróżniamy niezgodności spawalnicze?

Rodzaje niezgodności spawalniczych

Niezgodności te można podzielić na kilka typów w zależności od przyjętego kryterium – powierzchni, której dotyczą i ich wielkości. W pierwszym przypadku rozróżnia się niezgodności spawalnicze powierzchniowe oraz wewnętrzne. W drugim – makroskopowe i mikroskopowe. Ponadto dzieli się je na określone niezgodności spawalnicze, w tym m.in.:

 • pęknięcia,

 • pustki gazowe,

 • wtrącenia,

 • przeklejenia,

 • brak przetopu,

 • niewłaściwy kształt spoiny.

Przyczyny niezgodności spawalniczych

Istnieją różne przyczyny, które wpływają na powstawanie niezgodności spawalniczych. Zazwyczaj wynikają one ze złego działania sprzętu lub niewłaściwego doboru parametrów spawania. Duże znaczenie mają również ewentualne błędy w sztuce spawalniczej. Za powód ich występowania odpowiadają m.in. takie rzeczy jak złe podłączenie butli czy ograniczenie światła przewodów. Niezgodności spawalnicze mogą powstawać także wtedy, gdy powierzchnia do spawania została przygotowana w nieodpowiedni sposób lub źle zostały spasowane materiały.

bledy-przy-spawaniu

Dobra jakość spawania z odpowiednim sprzętem

Warto wiedzieć, że na wykonanie spawu wpływają nie tylko umiejętności spawającego lub popełnione błędy. Duże przełożenie na efekt prac ma również jakość sprzętu. Dobre palniki i akcesoria spawalnicze pozwalają uzyskać znacznie lepszy rezultat niż ich tańsze odpowiedniki. Dlatego warto sięgać po narzędzia warsztatowe i spawarki lepszych marek. Nie oznacza to jednak, że bardziej profesjonalne maszyny stanowią 100% gwarancję uzyskania solidnej, estetycznej spoiny. Najważniejszą rolę mimo wszystko odgrywają zdolności i doświadczenie spawającego oraz dbałość o wykonanie prac zgodnie z najwyższymi standardami.

Zaopatrz się w sklepie BAU-TEC

Umiejętności spawacza, ewentualne niedopatrzenia, klasa używanego sprzętu – jest wiele czynników wpływających na jakość uzyskanego spawu. Jeśli zastanawiasz się nad doborem odpowiedniej spawarki, szukasz narzędzi warsztatowych, dzięki którym wykonasz różne prace w swoim przydomowym lub profesjonalnym warsztacie – sprawdź ofertę, jaką przygotował sklep BAU-TEC. Dzięki temu będziesz o krok bliżej do uzyskania trwałej, szczelnej i estetycznej spoiny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium