Niezależnie, czy jest się spawaczem w firmie budowlanej, czy innej branży lub posiada się własny zakład ślusarki, albo tworzy się rzeźby z metalu – każdy, kto para się spawaniem, potrzebuje pewnych niezbędnych narzędzi i akcesoriów, które pozwolą mu nie tylko wykonywać swoją pracę, ale także usprawnią i zapewnią bezpieczeństwo.
Jakie narzędzia powinien mieć każdy spawacz? Które akcesoria są niezbędne, które zaś mogą się okazać przydatne?
Podstawowe narzędzie - spawarka
Podstawowym narzędziem w spawalnictwie jest aparat spawalniczy, czy po prostu spawarka. Współcześnie na rynku jest wiele różnych narzędzi tego typu. Wśród nich można wymienić cztery rodzaje:
- transformatorowe – jest to podstawowe narzędzie spawacza, wykorzystujące technologię MMA, w stosuje się elektrody otulone. Nie wymaga ona wykorzystania dodatkowej butli z gazem osłonowym, gdyż ten powstaje w wyniku rozpadu otuliny. Jest to sprzęt przeznaczony przede wszystkim do prostszych prac, gdyż cechuje się najniższą wydajnością, stąd też jest to najlepsze rozwiązanie do spawania blach czy mniejszych elementów konstrukcyjnych;
- inwertorowe – mogą one wykorzystywać technologię MMA, jak i TIG (o czym więcej w dalszej części). Główną różnicą między spawarką transformatorową a inwerterem jest główny aparat i jego rozmiary. Spawarki inwertorowe są dużo mniejsze, a także pozwalają na dokładniejsze ustalenie prądu spawania (do 1A);
- migomat – jest to zdecydowanie bardziej zaawansowane narzędzie, które jest przeznaczone przede wszystkim dla doświadczonych spawaczy. Różnią się m.in. tempem podawania drutu, które w przypadku techniki MIG/MAG jest dużo szybsza niż przy MMA. Także sam spaw jest bardziej estetyczny i wytrzymalszy. Są świetnym rozwiązaniem do różnych metali, wymagają jednak specjalnych elektrod i podania osobno gazu osłonowego. Ponadto są też dużo większe;
- TIG – są to wysokospecjalistyczne urządzenia, które wykorzystują technologię inwertorową. Główną różnicą pomiędzy metodą spawania TIG a poprzednimi, to fakt, że spawanie odbywa się zazwyczaj bez dodatkowego spoiwa (ewentualnie podawane jest ręcznie). W spawarkach TIG wykorzystuje się nietopliwe elektrody wolframowe w osłonie gazu obojętnego. Są idealne do spawania różnych metali i stopów (w tym aluminium), a uzyskany spaw, jeśli spawacz zna się na fachu, jest najwyższej jakości. Samo spawanie jednak, szczególnie grubszych elementów, może trwać dłużej.
Niezbędne akcesoria i ochrona
Większość aparatów (oprócz TIG) wymaga również zastosowania specjalnych elektrod i drutów spawalniczych z topnikami. Ich rodzaj uzależniony jest nie tylko od wykorzystywanej techniki, ale też od materiału, na którym się pracuje.
Z drugiej strony ważna jest też należyta ochrona spawacza. Stąd też konieczne jest wyposażenie się w przyłbice spawalnicze, które zabezpieczają twarz przed odpryskami, a także, dzięki specjalnym filtrom w wizjerze, oczy przed oślepiającym światłem łuku spawalniczego. Nie mniej istotny jest specjalny fartuch ochronny, wykonany najczęściej z grubej, odpornej na odpryski i wysoką temperaturę skóry cielęcej. Same dłonie, wystawione na ryzyko oparzenia, powinny być zabezpieczone grubymi rękawicami, które nie krępują ruchów – wszak chodzi nam o to, by wykonany spaw był również estetyczny.
Czy to wszystko?
Wyżej wymienione sprzęty i akcesoria to absolutna podstawa, jeśli chodzi o pracę spawacza. W zależności od miejsca pracy można znaleźć również szeroki wybór różnych dodatkowych elementów wyposażenia jak stoły obrotowe, kleszcze, młotki i wiele innych. Chcąc jednak zacząć przygodę ze spawaniem, należy zakupić nie tylko spawarkę, ale i odpowiednie środki ochrony osobistej z niepalnych materiałów.