Smarowanie i ochrona powierzchni – czego używać?

Smarowanie i ochrona powierzchni - czego używać

W zależności od maszyny lub powierzchni smarowanie trzeba wykonywać co kilkaset, kilkadziesiąt, a czasem nawet kilka godzin pracy. Jest to najbardziej podstawowy, ale też jeden z najskuteczniejszych sposobów konserwowania wymagających tego mechanizmów. Na co zwracać szczególną uwagę podczas dobierania odpowiedniego rodzaju smaru do ochrony? Podpowiadamy poniżej!

Na czym polega działanie smaru?

Smar wnika między dwa elementy poruszające się względem siebie. Tworzy poślizgową warstwę, która zmniejsza tarcie oraz ułatwia ruch. Dzięki odpowiednim środkom do konserwacji:

  • materiały nie nagrzewają się,
  • nie niszczą poprzez ścieranie,
  • a ich działanie przebiega płynniej.

Gęstość środka smarującego powinna być dobrana względem:

  1. obciążeń działających między elementami,
  2. szybkości, z jaką elementy pracują.
  3.  

Przy dużej sile tarcia oraz niewielkiej prędkości powinno się używać smarów. Natomiast przy mniejszej sile i jednocześnie większej prędkości skuteczniejsze okazują się smarowidła w aerozolu.

Olej wazelinowy w sprayu - aerozol

Jak dobrać smar do łańcuchów?

Łańcuchy stosowane są w maszynach budowlanych i we wszystkich sektorach przemysłu jako jeden z najważniejszych sposobów na transmitowanie siły. Dlatego tak ważne jest ich regularna konserwacja – z należytą uwagą. Oszczędzanie na smarach i środkach może doprowadzić przestoju maszyny z powodu awarii.  Po czym można rozpoznać nieprawidłowy smar?

  1. Spływa on wzdłuż aplikacji,
  2. wycieka w najniższym punkcie łańcucha,
  3. wykazuje zupełny brak przyczepności.

Odpowiednie smary gwarantują za to przedłużenie żywotności i chronią przed rdzewieniem. Rozpoznać je można natomiast po dobrych właściwościach penetracyjnych. Środki zawierające film olejowy zapewniają długotrwałą, kompleksową ochronę.

Odpowiednie smary do maszyn i mechanizmów precyzyjnych

Bieżnie w pierścieniach i elementy toczne są w największym stopniu narażone na uszkodzenia w przypadku zaniedbania smarowania lub wybrania niewłaściwego środka. Bardzo istotne jest więc zadbanie o prawidłową konserwację łożysk. Np. smary o dużej twardości wykorzystywane są w przemyśle ciężkim, przy dźwigach, obrabiarkach i maszynach wydobywczych. 

Kluczowe aspekty przy wyborze to prędkość obrotowa i stopień obciążenia łożyska. Im mniejsze jest łożysko, tym mniejsza musi być lepkość smaru, żeby tarcie nie zakłócało pracy w szybkim tempie. Warto zwrócić też uwagę na poziom drgań, jakiemu poddawane jest łożysko. Dlaczego? Ponieważ wpływa on na niszczenie struktury smaru. 

Istotna jest również ochrona amortyzatorów. Odpowiedni środek:

  • skutecznie zmniejsza tarcie,
  • chroni przed osadzaniem się tłuszczu i brudu,
  • likwiduje piski i nieprzyjemne dźwięki.

Może być stosowany również przy rowerach. Często pozwala na usprawnienie nawet starych, zaniedbanych amortyzatorów. 

Smary stosowane w domu

Bywa, że smary przydają się nie tylko przy narzędziach warsztatowych, ale również przy śrubach, czy zamkach znajdujących się w domu. Do ich zabezpieczania najczęściej stosuje się preparaty rozdzielające zardzewiałe i zapieczone elementy

Przed wpływem warunków pogodowych dobrze zabezpieczają smary do konserwacji. Mogą one być stosowane do:

  • ochrony powierzchni,
  • gumy,
  • tworzyw sztucznych.

Smar do konserwacji

Idealnie sprawdzają się przy rowerach, łyżworolkach, ale też kserokopiarkach, uszczelkach, złączach, czy kranach. Są skuteczne także w chronieniu przed zamarzaniem. 

Sprawdź asortyment dostępny w sklepie internetowym Bau-Tec i zrób zakupy dopasowane do swoich potrzeb!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium