Narzędzia są niezbędne zarówno w przypadku działalności profesjonalnych warsztatów, jak i dla domowych majsterkowiczów. Niestety, czasem zdarza się, że zbyt ich zbyt liczba wprowadza nieład i chaos w miejscu pracy – a tego z pewnością należy unikać. Narzędzia takie jak zestawy kluczy nasadowych, lutownice, czy też młotki ślusarskie powinny mieć swoje wyznaczone miejsce, dzięki któremu nie dopuścimy bałaganu oraz czasochłonnego poszukiwania narzędzi.
Selekcja narzędzi to podstawa
Istnieje kilka sposobów na to, by narzędzia były przechowywane w sposób prawidłowy, a także uporządkowany. Od czego więc zacząć? Przede wszystkim od dokładnego przeglądu oraz klasyfikacji narzędzi. Może się okazać, że trzeba będzie pozbyć się tych, które, przez wzgląd na intensywne i częste użytkowanie, nie nadają się już do dalszej pracy.
Przykładowo, selekcja może opierać się na ułożeniu narzędzi pod kątem ich wielkości. Mowa tu przede wszystkim o śrubach, które dość łatwo się gubią, a przeczesywanie się przez gąszcz modeli o różnej wielkości, grubości oraz zastosowaniu, może być niezwykle problematyczne. Dobrym pomysłem okaże się umieszczenie ich w niewielkich, przezroczystych woreczkach, które są powszechnie dostępne. Kolejnym przydatnym sposobem jest dokładne pogrupowanie nieco większych narzędzi, takich jak klucze warsztatowe, młotki, czy też wiertarki – dzięki czemu unikniemy chaosu, który nigdy nie sprzyja sprawnej pracy.
Jak wykorzystać przestrzeń w warsztacie?
Drugą sprawdzoną radą jest odpowiednie wykorzystanie przestrzeni. W tym celu można wykorzystać praktyczny system półek, szafek i haczyków, dzięki którym narzędzia będą przechowywane w sposób uporządkowany. Niezależnie od wielkości warsztatu warto wykorzystać całą ścianę. W praktyce oznacza to zakup wysokich oraz szerokich półek, które bez większego problemu powinny pomieścić nasze narzędzia. Dobrym pomysłem może okazać się także użycie półek ażurowych. W wielu przypadkach warsztaty są miejscem, w którym brakuje światła, dlatego też to rozwiązanie cieszy się dużą popularnością.
Praktyczne płyty i solidne stoły
Innym, równie funkcjonalnym sposobem na właściwe przechowywanie sprzętu, jest montaż specjalnych płyt, do których przymocowane są zawieszki oraz haczyki. Dają one możliwość wieszania najbardziej przydatnych narzędzi, dzięki czemu będą one zawsze „na widoku”. Jest to rozwiązanie ponadczasowe i uniwersalne, które jednocześnie nie wymaga dużej przestrzeni. Posiadacze nieco większych warsztatów mogą wybierać spośród solidnych stołów warsztatowych – mających liczne przegródki z szufladami. Bez większego problemu pomieszczą one tarcze diamentowe, materiały ścierne, czy też wyżej już wspomniane śrubki. Ten niepozorny mebel w znacznym stopniu poprawi organizację pracy, a co za tym idzie – przyspieszy jej wykonywanie. Warto zaznaczyć, że poza praktycznym schowkiem, stół może posłużyć jako wygodne miejsce do wykonywania niektórych prac. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by był on jak najbardziej stabilny oraz wykonany z najwyższej jakości materiałów odpornych na uderzenia, ciężkie przedmioty czy zarysowania.