Papier ścierny - jak wybrać właściwy

Polerowanie blachy papierem ściernym

Jak dobrać papier ścierny do konkretnej pracy

Kiedy mówimy o pracy szlifierskiej, niezależnie czy będziemy pracować na drewnie, czy na metalu, myślimy głównie o tym, jakie narzędzia będą nam potrzebne. Jednak nie każdy, kto dopiero zaczyna przygodę z pracami rzemieślniczymi, wie, że oprócz samych elektronarzędzi ważny jest także rodzaj papieru ściernego. To zaś jaki materiał szlifujący wybierzemy, rzutuje na całościowy efekt prac. Jeśli i Ty planujesz odnowienie starej komody, przemalowanie metalowego płotu albo chcesz oczyścić kamienny blat z zabrudzeń, to ten poradnik jest dla Ciebie.

Jakie mamy rodzaje papieru ściernego?

To, co przede wszystkim odróżnia różne rodzaje papieru ściernego od siebie, to gradacja. Mówiąc o granulacji (jak inaczej ją nazywamy), mamy na myśli wielkość ziarna. Im wyższy numer, tym jego rozmiar jest mniejszy. Jeśli więc wybierzemy papier o gradacji P12, otrzymamy produkt o grubych ziarnach.

Zakres granulacji papieru rozciąga się od P12 do P2500 i jest to jeden z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę. O przeznaczeniu konkretnej wielkości ziarna powiemy sobie później.

Materiały ścierające różnią się również nośnikiem granulek, który może być wykonany z papieru, folii (która ma dużo większą elastyczność) i płótna. Samo ziarno również może zostać wykonane z różnych materiałów, w tym najczęściej z tlenku aluminium, węglika krzemu i cyrkonu glinu.

Jakie mamy rodzaje papieru ściernego?

Tu należy sobie odpowiedzieć na pytanie – jaki efekt chcemy osiągnąć przez szlifowanie. Jeśli chcemy zedrzeć starą farbę z drewnianej balustrady, wówczas powinniśmy sięgnąć po papier o niższej gradacji, jeśli zaś chcemy nadać powierzchni błysk – stosujemy papier o wyższej gradacji. A jak to można przedstawić w przedziałach?

    • Od P12 do P100 – tak niską granulację stosujemy w momencie, jeśli chcemy ściągnąć dużą ilość materiału. Najlepszy efekt uzyska się, korzystając z odpowiednich elektronarzędzi, w przeciwnym wypadku prace mogą trwać długo i być męczące.
    • Od 100 do P180 – gradację w tym zakresie wykorzystuje się do ściągania lakieru i farby. Służy także do oczyszczania metalu z rdzy.
    • Od P200 do P800 – dzięki papierowi o tej granulacji zmatowimy i przygotujemy powierzchnię do malowania i konserwowania.
    • Od P1000 do P2500 – kiedy już ostają ostateczne szlify, chcemy wypolerować materiał na błysk lub też dokonać drobnej korekty, papier o tej gradacji będzie idealny.

Należy też zastanowić się, czy będziemy szlifować na mokro, czy na sucho. W przypadku tarcia na mokro lepiej ominąć materiały ścierne, których nośnikiem jest papier, a wybrać foliowe lub płócienne. Należy je też wcześniej zmoczyć, by nabrały elastyczności. W tym przypadku warto też wybrać papier o wyższej gradacji.

Szlifierka do drewna podczas pracy

Nie bez znaczenia jest również to, jaką powierzchnię będziemy obrabiać. Do kamienia stosujemy papier o niskiej gradacji P24, do metalu zaś wybieramy ziarnistość od P80 do P500, tworzyw sztucznych – P24 do 1200, a do drewna od P24 do P120.

Warto zaznaczyć – nie są to sztywne reguły, a raczej przydatne wskazówki. Wszystko ostatecznie zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl