Meble stanowią w zamierzeniu zakup mający służyć przez wiele lat. Jednak by tak było w rzeczywistości, niezbędne jest odpowiednie zadbanie o nie. W tym celu potrzeba nie tylko czasu i chęci. Przydadzą się również odpowiednio dobrane narzędzia warsztatowe. Przygotowanie listy sprzętu nie jest trudne. Zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ odnawianie drewna jest stosunkowo prostą pracą. Odpłaca się długowiecznością mebli i możliwością nadania im nowego wyglądu.
Narzędzia podstawowe
W skład narzędzi, które przydają się do odnawiania drewna, wchodzą np. śrubokręty, niezbędne do usuwania wszelkiego rodzaju wkrętów. Zarówno one, jak i młotki (służące do wybijania elementów ze złącz), czy kombinerki służą do demontażu. Na tym etapie pracy usuwa się ślady montażu fabrycznego, pozbywa resztek kleju i zbędnych zszywek. Nie da się przeprowadzić prac na tym etapie bez zastosowania papieru ściernego do drewna. Zadaniem materiałów ściernych jest szlifowanie drewna, usuwanie wgłębień i śladów użytkowania. Powinno się używać grubego papieru i tylko delikatnie go dociskać. Pozwala to na lepszą kontrolę podczas wykonywania pracy.
Do zdzierania i podważania grubszych warstw farby, a także w celu formowania, potrzebne jest dłuto. Zdzierać powłoki w innych miejscach można za pomocą pilnika. Zaciski również są ważne, gdyż umożliwiają pracę z całym meblem. Do nakładania preparatów i pianki strukturalnej przyda się z kolei szpachelka.
Szlifowanie
Tarcze do szlifowania są niezbędnym elementem wyposażenia podczas renowacji mebli. Powinno dobierać się narzędzia z okrągłymi, elastycznymi tarczami szlifierskimi, dzięki czemu możliwa staje się obróbka powierzchni płaskich, wklęsłych i wypukłych. To cecha szlifierek mimośrodkowych. Niektóre z tych narzędzi mogą posłużyć do polerowania. Wówczas podłoże zostaje odnowione, wygładzone i nabiera błysku. Szlifierki oscylacyjne przeznaczone są do pracy na dużych, płaskich nawierzchniach, a także do odnawiania narożników. Polecane są także tarcze listkowe.
Malowanie
Do tej czynności trzeba się odpowiednio przygotować. Podstawa zaopatrzenia to:
- masy szpachlowe – uzupełniają ubytki w surowcu, zaklejają szpary i tuszują pęknięcia. Łatwo wypełniają nierówności i dostępne są w różnych kolorach, by dopasować je do barwy mebla,
- impregnaty – zabezpieczają surowe drewno przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, wyrównują jego kolor i sprawiają, że meble lepiej przyczepiają się do powierzchni.
Podczas samego malowania niezbędne są, rzecz jasna, pędzle. Mogą być wykonane z włosia naturalnego (świńskiego lub końskiego) albo sztucznego. Te pierwsze należy wybrać, jeżeli stosuje się farby rozpuszczalnikowe, ponieważ chłoną wodę. Są one też odporne na zagniecenia i zginanie. Włosie sztuczne jest elastyczne i nie chłonie wody, więc stosuje się je przy preparatach wodorozcieńczalnych.
Często do malowania mebli używa się również wałków. Najlepiej w tym celu sprawdzają się te o szerokości od 5 do 12 cm. Ich runo powinno być tym krótsze, im bardziej równa jest płaszczyzna odnawianych mebli. Do lakierów i farb rozpuszczalnikowych trzeba wybierać też wałki wykonane z materiałów odpornych na rozpuszczalniki, czyli z wełniane, welurowe albo moherowe.
Podsumowanie
Odnawianie mebli na własną rękę nie jest zadaniem trudnym, zwłaszcza po dobraniu do tej pracy odpowiednich narzędzi. Warto zabrać się za to kompleksowo, ponieważ przy stosunkowo niewielkim nakładzie wysiłku i czasu, można uzyskać całe lata użytkowania mebli.