Nadejście wiosny oznacza początek dłuższych dni, wyższe temperatury, zakwitanie roślin i obudzenie się przyrody do życia, ale również konieczność poświęcenia czasu na prace w ogrodzie. Aby przebiegały one w optymalny sposób, niezbędne jest przygotowanie wszystkich narzędzi warsztatowych. W ciągu zimy zdecydowana większość z nich była bowiem w ogóle nieużywana i przed ich ponownym użyciem trzeba zadbać o to, by znalazły się w optymalnym stanie. Wpłynie to nie tylko na żywotność używanego sprzętu, ale poprawi efektywność porządków.
Narzędzia warsztatowe to również maszyny – przygotowanie kosiarki spalinowej przed wiosną
Wraz z przyjściem wiosny nadchodzi pora na pielęgnację trawy, a w tym celu trzeba odpowiednio przygotować kosiarkę. Jest to proces wieloetapowy, o ile maszyna ma zostać optymalnie przyszykowana do prac ogrodowych . Przede wszystkim koniecznie zadbać trzeba o kontrolę ostrzy. Polega to na ich demontażu, który może odbywać się wyłącznie przy wyłączonym silniku i w rękawicach. Po jego dokonaniu należy obejrzeć ostrza – jeżeli pojawiają się na nich nierówności, wygięcia i pęknięcia, najlepiej wymienić je na nowe. Dzięki temu usuwanie chwastów będzie nieporównywalnie wydajniejsze.
Przed użyciem kosiarki spalinowej ważne jest zbadanie poziomu oleju, zwłaszcza jeżeli podczas zimowej konserwacji nie został on dolany. Niezbędne jest skontrolowanie czy świeca zapłonowa jest odpowiednio mocno dokręcona, a także czy filtr powietrza jest czysty – jeśli któryś z tych elementów nie będzie funkcjonował, jak należy, istnieje ryzyko uszkodzenia silnika.
O czym trzeba pamiętać, przygotowując narzędzia warsztatowe do wiosennych prac?
Niezbędne jest przede wszystkim zadbanie o czystość używanego sprzętu. Po przetrzymywaniu go nieużywanego przez całą zimę, nawet jeśli został uprzednio umyty, na jego powierzchni zgromadzić się mogły rozmaite patogeny, które mogą wywoływać choroby roślin przy kontakcie z nimi. Dlatego też niezbędne jest zdezynfekowanie we wrzątku lub przetarcie denaturatem następujących elementów wyposażenia:
- siekiery do drewna,
- siekiery rozłupującej,
- łopat i szpadli,
- grabi oraz motyki,
- nożyc do trawy i żywopłotu,
- sekatorów.
Sekatory oraz pozostałe narzędzia tnące powinno się naostrzyć przy użyciu pilników i ostrzałek. Niezbędna jest również walka z rdzą. W tym celu powierzchnię sprzętu trzeba wyszorować za pomocą drucianej, twardej szczotki. Kolejnym krokiem jest pozostawienie go do wysuszenia, najlepiej na świeżym powietrzu. Po posmarowaniu metalu specjalnym preparatem można zyskać pewność, że dany element wyposażenia jest gotowy do pracy.
Narzędzia warsztatowe należy przygotować do pracy znacznie wcześniej
To jedna z najważniejszych zasad dotyczących porządkowania ogrodu po zimie. Dla przykładu: prace wiosenne zacząć należy nie od grabienia liści, a od przygotowania samych grabi. Dopiero odpowiednio przyszykowanym sprzętem można zacząć uporządkowywać tereny zielone, zyskując pewność, że wysiłek maksymalnie się opłaci.