Młotki - rodzaje i wybór

Młotek na oponie

Młotki i ich przeznaczenie – jaki do stolarki, jaki dla ślusarza?

Młotek należy do najstarszych narzędzi, które mają szerokie zastosowanie, zarówno w domu, jak i w profesjonalnych pracach robotniczych. Zazwyczaj kojarzymy je albo z wbijaniem gwoździ, rozbijaniem kruchych powierzchni lub też kuciem metalu. Młotki jednak mają dużo szersze zastosowanie i to w najróżniejszych dziedzinach.

Rodzaje młotków

Współcześnie można wyróżnić wiele rodzajów młotków. Część z nich różni się nieznacznie, inne zaś diametralnie wyróżniają się na tle innych. My jednak skupimy się na tych, które są najpopularniejsze.

Walizka na młotek i narzędzia

Prawdopodobnie najczęściej spotykane są młotki ślusarskie, bez których nie obejdzie się żadne „przybicie gwoździa”, zbicie mebli czy inna praca remontowa w domu. Ich trzonek wykonany jest zazwyczaj z drewna, choć coraz częściej można spotkać też takie, których chwyt jest z tworzywa sztucznego. Najważniejszy jednak jest stalowy obuch, z jednej strony kwadratowy i płaski, z drugiej stożkowo zwężony (z zakończeniem ostrym, płaskim lub zaokrąglonym). Zwykle ważą od 0,2 do 2 kg. Są oczywiście cięższe młoty, których masa sięga nawet do 10 kg. Tak zwane przybitniki służą głównie do rozbiórki lub wbijania pali.

Drugim, popularnym rodzajem są młotki budowlane. Jest to cała grupa narzędzi o różnym przeznaczeniu. Wśród nich można wyróżnić młotki:

  • Ciesielskie – z szeroką i płaską lub lekko zaokrągloną kwadratową powierzchnią z jednej i pazurami z drugiej strony obucha. Także tutaj jest wiele różnych wariantów (z pazurami łukowatymi; jednym dłuższym ostrym i drugim krótszym tępo zakończonym; z magnetycznym trzymakiem, który ułatwia wbijanie gwoździ itd.),
  • Murarskie – wykorzystuje się je do układania i rozbijania cegieł. Obuch z jednej strony jest kwadratowy i płaski, z drugiej zaś zwęża się mocno, by na końcu przyjąć formę „dzioba” od dłuta.

Inną grupą młotków są dwuobuchowe, których obuchy zwykle zakończone są z obu stron tak samo. Ich waga pozwala na sprawne rozbijanie przecinakiem lub dłutem takich materiałów jak kamień. Stosowane też z odpowiednią gumową nakładką, mogą też służyć do prac brukarskich. Należący do tej grupy ciosak jest wyborem dla rzeźbiarzy i kamieniarzy, którzy chcą nadać surowcowi pożądany kształt.

Dla blacharzy, dekarzy, a także osób, które wykorzystują dłuta z drewnianymi rękojeściami, odpowiednim wyborem będą młotki (pobijaki) drewniane. Alternatywą jest także wykorzystanie młotków z obuchem wykonanym z gumy lub tworzywa, które chętnie też wykorzystuje się w pracach brukarskich.

Młotek brukarski niebieski

Jaki młotek wybrać?

Rodzajów młotków jest oczywiście więcej, jednak te z wymienionych należą do najczęściej spotykanych. Część z Was w tym momencie pewnie zadaje sobie pytanie „jaki młotek były odpowiedni dla mnie”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko bowiem zależy od tego, do czego będzie on nam służyć. Jeśli tylko do prac domowych, okazjonalnego remontu, w zupełności wystarczy młotek ślusarski lub ciesielski. Natomiast jeśli mamy zamiar rzeźbić tudzież ruszyć z firmą kamieniarską czy budowlaną, należy kierować się już konkretnym przeznaczeniem danego narzędzia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium