Lutownice transformatorowe – jak z nich korzystać, by służyły wiele lat

lutownice transformatorowe – jak z nich korzystać

Jednymi z najbardziej popularnych urządzeń dedykowanych lutowaniu są transformatorowe lutownice. Zasada ich działania jest niezwykle prosta i polega na nagrzewaniu miedzianego grotu do odpowiedniej temperatury. O tym, jak prawidłowo łączyć elementy metalowe przy pomocy lutownicy transformatorowej, piszemy w dostępnym na naszym blogu poradniku. W tym skupimy się na sporadycznych, ale jednak występujących problemach, które najczęściej – niestety – wynikają z niewłaściwego użytkowania.

Lutowanie płytki

Czy lutownice mają wady?

Spotykamy się z opinią, że lutownice transformatorowe mają poważną wadę: potrafią nagrzać się do wysokich temperatur, które niekiedy skutkują uszkodzeniem transformatora, a więc w najlepszym razie w znacznym stopniu ograniczą możliwości grzejne urządzenia. „Słabe grzanie” jest zatem wynikiem ciągłej pracy, a przecież lutownice transformatorowe z uwagi na swoją konstrukcję wymagają – w zależności od modelu – określonego czasu pracy (12 – 48 sekund) oraz podwójnego czasu odpoczynku. Jeśli nie zachowamy tej zależności, możemy również doprowadzić do nadtopienia obudowy, a nawet do całkowitego uszkodzenia lutownicy. Trudno też mówić o wadzie w przypadku przepalenia się grotu w miejscu zgięcia, ponieważ jest to element eksploatacyjny. Należy zatem nie dopuszczać do takiej sytuacji, zwłaszcza gdy jest on zbyt mocno naprężony, co skutkuje nawet gwałtownym pęknięciem i w rezultacie – rozchlapaniem się cyny. Warto skorzystać z dobrych rad:

  • nie dopuszczajmy do całkowitego przepalenia grotu,
  • wymieńmy grot na nowy, jak tylko zauważymy przewężenie,
  • nie próbujmy lutować, rozgrzewając cynę na grocie i przenosząc ją w miejsce lutowania,
  • grot czyścimy każdorazowo po wykonanej pracy, np. kostką salmiaku, co zdecydowanie przedłuży jego trwałość.

 Lutowanie elektroniki

Zalecenia, o których musimy pamiętać!

Zazwyczaj nie czytamy dokładnie załączonej do lutownicy transformatorowej instrukcji i zawarte w niej zalecenia uchodzą naszej uwadze. Dlatego postaramy się w sposób czytelny je przedstawić:

  • urządzenie podłączamy tylko do napięcia sieciowego 230V~/50Hz używanego w domach,
  • nie prowadzimy prac lutowniczych z elementami, które są pod napięciem (niebezpieczeństwo porażenia elektrycznego),
  • nie pracujemy w warunkach, które temu nie sprzyjają: zbyt duża wilgotność powietrza, obecność palnych gazów i rozpuszczalników (niebezpieczeństwo zwarcia, pożaru),
  • pod żadnym pozorem nie otwieramy obudowy urządzenia,
  • chronimy przewód zasilający przed wysoką temperaturą i ostrymi przedmiotami,
  • zawsze odkładamy lutownicę na odpowiedni stojak,
  • w zależności od łączonych materiałów stosujemy dedykowane im spoiwo, tylko sprawdzone i wysokiej jakości kalafonie oraz pasty lutownicze,
  • przestrzegamy określonych przerw pracy lutownicy transformatorowej,
  • bezwzględnie przestrzegamy wskazówek bezpieczeństwa.

Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zaleceń podczas korzystania z lutownicy transformatorowej, z pewnością unikniemy wielu problemów, a urządzenie będzie nam służyć przez wiele lat.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium