Lutowanie - jak zacząć, co będzie potrzebne?

Proces lutowania

Umiejętnością niezbędną osobie, która chciałaby profesjonalnie lub amatorsko zająć się elektroniką jest lutowanie. Podstawę uczenia się lutowania stanowi dobre zaznajomienie się z narzędziami niezbędnymi podczas tego procesu. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jak wybrać odpowiednie narzędzia i na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów, tak by wiedzę teoretyczną bezproblemowo przełożyć na ćwiczenie lutowania.

Lutownica

Jak nietrudno się domyślić jest to podstawowy przyrząd potrzebny przy lutowaniu, dlatego też wybór odpowiedniej lutownicy jest szczególnie istotny. Przed przejściem do bardziej technicznych elementów narzędzia, które warto mieć na uwadze, należy wspomnieć o dość prozaicznej rzeczy, jaką jest komfort użytkowania. Z uwagi na to, że urządzenie trzymamy w ręku, wygodny uchwyt to podstawa. Jeżeli istnieje taka możliwość, najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie lutownicy, którą zamierzamy kupić w sklepie.

Najistotniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest moc lutownicy (określana w watach). Moc urządzenia przekłada się przede wszystkim na szybkość jego nagrzewania, tak więc lutownica z większą mocą nagrzeje się szybciej, natomiast ta o mniejszej mocy będzie nagrzewać się wolniej. Dobrym rozwiązaniem dla początkującej osoby jest tutaj wybór lutownicy transformatorowej o regulowanej mocy, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w której narzędzie ma zbyt małą moc, by lutować określone elementy (np. złącza).

Końcówka lutownicy, czyli jej grot również jest bardzo istotnym elementem. Grotem operujemy cały czas przy bardzo wysokich temperaturach, dlatego warto wybierać narzędzie, którego końcówka zrobiona jest z wytrzymałego materiału, który nie zniszczy się i nie straci swoich właściwości po kilku lutowaniach.

Polecane lutownice, które spełniają powyższe kryteria to:

Lutowanie

Spoiwo lutownicze

Najpopularniejszym wyborem jest tutaj cyna z topnikiem. Sprzedawana jest w różnych średnicach, jednakże najbezpieczniejszym wyborem dla początkującego jest średnica 0,7 mm. Ponadto warto zaopatrzyć się w osobny pojemnik topnika w płynie. Dzięki niemu lutowanie będzie zdecydowanie ułatwione, szczególnie dla osoby początkującej.

Spoiwo lutownicze

Inne przydatne akcesoria

  • Plecionka i odsysacz do cyny — to narzędzia, dzięki którym można zapobiec sytuacjom kryzysowym i zebrać nadmiar cyny z układu tak, aby go nie uszkodzić
  • Okulary ochronne — szczególnie istotne dla osób bez doświadczenia, pomogą ochronić oczy przed sytuacją, w której w naszą stronę odpryśnie cyna lub ucinany drut
  • Uchwyt uniwersalny — dla początkujących może stanowić bardzo dużą pomoc, pozwalając na skupienie się na lutowaniu bez korygowania usytuowania układu.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium