Jaką tarczę wybrać do cięcia płytek łazienkowych?


Dlaczego wybór tarczy tnącej jest tak ważny?

 

W naszych łazienkach niepodzielnie królują płytki ceramiczne. Propozycje projektantów dotyczące wykorzystania specjalnych farb, tapet czy wykładzin podłogowych nie budzą zbyt dużego zainteresowania, nie tylko z pewnego przyzwyczajenia, ale przede wszystkim z uwagi na to, że nawet niewyszukane kafelki to doskonałe zabezpieczenie powierzchni przed działaniem wilgoci. Oczywiście wybór odpowiedniej jakości płytek ceramicznych w ponadczasowym wzornictwie jest niezwykle ważny dla ogólnej estetyki pomieszczenia, ale równie istotnym elementem dla jej zachowania jest ich właściwe położenie na ścianie czy na podłodze. Jak tego dokonać? Trzeba ciąć i tu dochodzimy do sedna sprawy. Pomimo pięknych płytek, ich efekt może zostać popsuty przez mikro odpryski i inne uszkodzenia wynikające nie tyle z nieumiejętnego cięcia, ile wykorzystania do tego celu niewłaściwej tarczy tnącej.

 

Każdy rodzaj tarczy ma określone przeznaczenie...

 

Do cięcia materiałów budowlanych zazwyczaj przeznaczone są tarcze diamentowe i właśnie na nich skupmy swoją uwagę, ponieważ są po prostu najlepsze: zapewniają najwyższą jakość cięcia i wytrzymałość na obciążenia. W ich ramach funkcjonują tarcze z bieżnią ciągłą, z bieżnią segmentową bez szczelin lub ze specjalnymi wyżłobieniami, potocznie zwanymi tarczami turbo-falowanymi. Pomijając szczegóły ich budowy, każdy rodzaj tarczy diamentowej ma swoje określone przeznaczenie:

W przypadku ostatniej propozycji nie możemy spodziewać się takiego samego efektu jak w przypadku tarcz dedykowanych konkretnym materiałom budowlanym, ale z pewnością przy pracach, gdzie zachodzi konieczność cięcia różnych powierzchni w stosunkowo krótkim czasie, spełnią swoje zadanie.

 

Prosty wybór – ale czy na pewno?

 

Ostateczna decyzja co do wyboru tarczy tnącej zależna jest przede wszystkim od urządzenia tnącego jakim dysponujemy. Cechują się one kilkoma parametrami, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze:

  • praca na sucho (tarcza tnąca przystosowana do pracy na sucho lub na sucho i mokro – droższe produkty, krótsza praca urządzenia w celu schłodzenia tarczy),
  • praca na mokro (tarcza tnąca przystosowana do pracy na mokro – dłuższa żywotność materiału tnącego, mniej obaw o zniszczenie sprzętu w przypadku kilkugodzinnej pracy),
  • maksymalna prędkość obrotowa (tarcza tnąca dostosowana do prędkości obrotowej urządzenia),
  • moc (urządzenie do cięcia o małej mocy – tarcza od 115 do125 mm; o mocy około 2000 W – tarcza od 180 do 250 mm; urządzenia stołowe o dużej mocy – tarcza od 300 do 350 mm),
  • średnica otworu mocowania (uniwersalny wymiar otworu 22,23 mm, dostępne są również z otworem 25,4 i 32 mm),
  • grubość tarczy (nieprzekraczająca 3 mm w przypadku cięcia i około 6 mm do szlifowania obrzeży),
  • polecany producent: TEDIAM.

 

Niepewnych swojej decyzji zapraszamy do skorzystania z opcji „Zadaj nam szybkie pytanie”. Z przyjemnością rozwiejemy wątpliwości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium