Rynek tarcz do drewna charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem asortymentu. Narzędzia te posiadają różne typy ostrzy, budowę, wykorzystane materiały oraz zastosowania. Zupełnie różne rodzaje wykorzystywane są do cięcia różnych typów drewna. W świetle tych faktów warto opowiedzieć o najistotniejszych parametrach i czynnikach decydujących o wyborze odpowiedniej tarczy do drewna.
Liczba oraz kształt zębów
Jest to parametr ściśle uzależniony od drewna, na którym chcemy pracować. Wbrew pozorom nie rośnie on wprost proporcjonalnie, więc tarcza posiadająca więcej zębów automatycznie nie staje się najlepszym wyborem do każdego zastosowania. W przypadku pracy z drewnem miękkim najlepszym wyborem będzie ostrze z małą ilością zębów. Powszechnie za małe przyjmuje się tarcze posiadające od 12 do 24 zębów, umożliwiają one cięcie drewna na grube wióry, przez co idealnie, nadają się do tzw. cięć rozdzielających. W przypadku pracy z materiałem twardym zdecydowanie lepiej korzystać z tarczy o większej ilości zębów (30-96 zębów). Ten rodzaj charakteryzuje zwiększona ilość zębów biorących jednocześnie udział w procesie piłowania, która wynosi od 3 do 6, co pozwala na precyzyjne cięcie kątowe, poprzeczne oraz skośne.
Równie istotnym czynnikiem w wyborze tarczy do drewna jest kształt zębów. Ma on duży wpływ na to, jak szybko i precyzyjnie jesteśmy w stanie przeciąć drewno. Ponownie, różne ułożenia zębów sprawdzają się zależnie od zastosowania. Zęby skośne, które ułożone są na przemian, idealnie sprawdzą się w przypadku precyzyjnych cięć wzdłużnych i poprzecznych zarówno drewna miękkiego, jak i twardego. Innym popularnym ułożeniem kształtu zębów są naprzemienne zęby płaskie i trapezowe. Wybór takiej tarczy warto rozważyć, jeżeli chcemy pracować na laminowanych płytach wiórowych, drewnie twardym, sklejce czy pleksi.
Średnica tarczy
Czynnik ten powinniśmy uzależniać przede wszystkim od urządzenia, w którym chcemy zamontować tarczę:
- piła stołowa o dużej mocy — średnica powinna wynosić przynajmniej 300 cm, tak aby, jak najlepiej wykorzystać moc przerobową urządzenia
- urządzenia o małej lub średniej mocy (np. kątówka) — zważywszy na ograniczoną moc, zaleca się tarcze o mniejszej średnicy (od 115 do 185 cm)
Ponadto na wybór średnicy tarczy ma wpływ grubość oraz twardość drewna, na którym chcemy pracować. Tym samym, tarcze o mniejszej średnicy znajdą zastosowanie głównie podczas cięcia miękkiego materiału, natomiast ostrza o dużej średnicy przeznaczone dla urządzeń o wysokiej mocy poradzą sobie z trudniejszym drewnem, np. egzotycznym.
Materiały, z których wykonano tarczę
Najpopularniejszym na rynku tworzywem, z którego wykonane są tarcze, jest stal. Dzięki hartowaniu wysokiej jakości stali są bardziej odporne na zużycie i stępienie zębów. Jeżeli jednak zależy nam na tarczy, która będzie bardzo wytrzymała, powinniśmy zdecydować się na tarczę diamentową. Taki rodzaj jest dobrym wyborem w przypadku, gdy potrzebujemy narzędzia o szerokim zastosowaniu, ponieważ poza cięciem drewna wykorzystamy ją również przy obróbce czy cięciu metalu.
Co jeszcze warto mieć na uwadze?
- nawet w przypadku zakupienia wysokiej jakości tarczy, powinno się zabezpieczyć ją przed korozją,
- tarcza powinna posiadać otwory dylatacyjne, które odprowadzają ciepło wytworzone podczas pracy oraz redukują wibrację, ułatwiając sprawne cięcie.