Jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do aktywności na świeżym powietrzu, a masz ogród z drzewami, pomyśl o wybudowaniu na jednym z nich małego domku. To atrakcyjna kryjówka i jednocześnie świetne miejsce do zabawy. Odrobina dobrych chęci oraz posiadanie podstawowych narzędzi warsztatowych, materiałów ściernych, drewna i tarcz do jego cięcia wystarczą, aby wykonać taką konstrukcję. W tym artykule podpowiadamy, jak się do tego przygotować i opisujemy podstawy stawiania podłogi domku na wspornikach – zapraszamy do lektury!
Spis treści
Potrzebne materiały i narzędzia
Na początek powinieneś zastanowić się, z czego chcesz wykonać domek. Możesz użyć kupionych lub pochodzących z odzysku (koniecznie zdrowych) desek. Alternatywę stanowi płyta OSB czy nawet palety, które np. zalegają Ci po ostatnio prowadzonych pracach budowlanych.
W kolejnym kroku powinieneś zebrać niezbędne narzędzia warsztatowe oraz dodatkowe akcesoria. Potrzebujesz:
-
podstawowych elektronarzędzi – wiertarka, szlifierka kątowa, wkrętarka oraz pilarka (zazwyczaj piła ręczna również wystarczy);
-
młotka;
-
tarcz do cięcia drewna oraz materiałów ściernych do jego szlifowania;
-
gwoździ i wkrętów.
Zaplanuj pracę z drewnem i narzędziami
Planując budowę domku na drzewie, pamiętaj, że będzie to praca z drewnem, która często odbywa się na wysokości. Do tego wiąże się z korzystaniem z narzędzi warsztatowych, materiałów ściernych i tarcz do cięcia. Zadbaj więc o swoje bezpieczeństwo, wyposażając się w dobre obuwie oraz rękawice i okulary ochronne. Używaj również solidnej drabiny z antypoślizgowymi stopniami.
Oprócz tego dobrze wybierz miejsce usadowienia domku. Drzewo powinno być zdrowe, a konstrukcja musi znaleźć się na konarze o średnicy minimum 30 cm.
Jak wysoko postawić konstrukcję i czy potrzebne jest zezwolenie na budowę?
Obiekt taki możesz postawić bez pozwolenia na budowę pod warunkiem, że znajdzie się na gatunku drzewa nieobjętym ochroną. Do tego istotne jest, aby domek nie naruszał prywatności sąsiadów.
Jeśli chodzi o wysokość jego usadowienia, powinna być bezpieczna – dopasowana do wieku użytkowników domku. Musi być na tyle nisko, aby w razie spadnięcia dziecka na ziemię ryzyko wystąpienia poważnych obrażeń było minimalne.
Krok 1: podłoga i wsporniki
Po zaplanowaniu pracy, skompletowaniu narzędzi warsztatowych, tarcz do cięcia drewna i materiałów ściernych, możesz zabrać się do budowy. Zacznij od przygotowania wsporników, a następnie zamocowania ich na drzewie. Przykręć je do pnia oraz najgrubszych konarów. Następnie na nich układaj podłogę, docinając deski tak, aby dopasować je do kształtu gałęzi.
Wykonanie podłogi – jakie narzędzia?
Na tym etapie budowy potrzebna Ci będzie tarcza do cięcia drewna (zamontujesz ją w szlifierce) lub pilarka. Przydadzą się też wyrzynarka do zaokrąglania czy wycinania otworów w deskach oraz materiały ścierne do ich wygładzenia. Obowiązkowym wyposażeniem jest również młotek do wbijania gwoździ. Wszystkie powyższe narzędzia warsztatowe zamówisz w naszym sklepie BAU-TEC – zapoznaj się z ofertą!