Jak prawidłowo dobrać tarcze do cięcia metalu?

Tarcza do cięcia metalu

Praca z różnymi materiałami wymaga używania rozmaitych, dopasowanych narzędzi. Konieczny jest dobór bardzo wytrzymałego i trwałego sprzętu pozwalającego na wykonywanie wymagających zabiegów. Jednym z niezbędnych akcesoriów są tarcze do cięcia – jednakże obrabianie metalu zdecydowanie różni się od cięcia drewna. Jak je więc prawidłowo dobrać? Tę kwestię tłumaczymy w poniższym wpisie.

Przede wszystkim: twardość tarczy

Czynnikiem mającym największy wpływ na żywotność tarczy jest jej twardość. Ma ona również duże znaczenie względem jakości cięcia. Źle dobrana tarcza nie tylko będzie się bardzo szybko zużywać, ale także będzie wykonywać kiepskie cięcia spowodowane m.in. stępieniem. Trzeba to mieć na uwadze, ponieważ właśnie odpowiedni dobór tego elementu wpływa w największym stopniu na to, czy piła będzie w stanie poradzić sobie z tworzywem bardziej wymagającym niż metale lekkie. Prawidłowo wybrany asortyment bardzo poprawia także komfort i szybkość pracy.

Twardość tarczy określa się zazwyczaj na podstawie siły, jakiej trzeba użyć do oderwania z niej drobiny ścierniwa. W trakcie cięcia materiału stopniowo odrywa się z jej krawędzi zużyte ścierniwo, odsłaniając nowe i ostre – co pozwala na cięcie bez przegrzewania metalu i z takim samym naciskiem.

Sam dobór tarczy zgodnie z twardością jest bardzo prosty: do materiałów miękkich wybierać należy tarcze twarde, zaś do materiałów twardych – miękkie. Dzieje się tak, ponieważ twardy materiał bardzo szybko tępi krawędzie tarczy – jeżeli jest ona miękka, stępione ścierniwo zostaje szybko usunięte. Jeżeli praca odbywa się na materiałach miękkich, wówczas wybór tarczy twardej jest znacznie bardziej ekonomiczny, ponieważ pozwala na dłuższą pracę bez żadnych spadków w jej jakości.

Rozmiar tarczy to także kluczowy czynnik

Istotny przy wyborze tarczy do pracy jest również jej rozmiar. Standardowa średnica otworu wynosi 22,2 mm, ale średnica tarczy ma już duże znaczenie w jej doborze. Wśród najpopularniejszych znajdziemy:

    • 115 mm – to niewielkie tarcze doskonale sprawdzające się w małych piłach i mini szlifierkach. Ich przeznaczeniem najczęściej jest praca w domu przy niewielkim obciążeniu. Można stosować je do cięcia aluminium i podobnych materiałów, ale nie powinno się pracować z nimi na sporych prędkościach. Kupowane są do urządzeń o małej mocy i budowie. Przykładowo: Tarcza do cięcia metalu 115 x 1,2mm FELMAN.

Tarcza do cięcia metalu 115 x 1.2mm FELMAN

    • 125-150 mm – nadają się do urządzeń o mocy silnika przekraczającej 900W, dzięki czemu możliwa jest praca z różną prędkością i pod różnymi kątami. Są stosowane w halach produkcyjnych i przedsiębiorstwach, a za ich pomocą można np. szlifować stal.
    • 210- 230 mm – montowane są przy urządzeniach o ponad 2000W, dzięki czemu nadają się do pracy o dużym obciążeniu. Doskonale sprawdzają się przy długotrwałej pracy pod różnymi kątami, można nimi przeciąć metal o średniej wytrzymałości i twardości. Przykład: Tarcza do cięcia metalu i stali nierdzewnej INOX 230 x 1.9 TEDIAM.

Tarcze do cięcia metalu i stali nierdzewnej TEDIAM

  • 350-400 mm – pozwalają na cięcie taśmowo zróżnicowanych metali. Przeznaczone są do użytku przemysłowego, gdzie często służą do cięcia stali.

W przypadku występujących pytań – zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy przed zakupami, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Zapewniamy, że współpraca z Bau-Tec to świetny wybór!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium