Czym są lamelki? Czyli tarcze listkowe w akcji

Czym są lamelki?

Jeśli w swoim przydomowym warsztacie lub garażu wykonujesz drobne prace szlifierskie, powinieneś wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Jednym z przyborów, bez którego trudno wyobrazić sobie wygodne wygładzanie powierzchni, to tarcze do szlifowania. Określane są potocznie jako lamelki.

Dowiedz się wszystkiego o ich budowie, sprawdź, przy jakich pracach znajdują one zastosowanie i na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiednich produktów.

Tarcza listkowa – budowa i zastosowanie

Standardowa tarcza szlifierska o budowie listkowej składa się z elementów z płótna ściernego, czyli tzw. listków nachodzących na siebie. Są one przytwierdzone do specjalnego podkładu z tworzywa sztucznego lub szklanego włókna.

Popularność elementów ściernych o takiej budowie bierze się m.in. z ich zwiększonej żywotności w stosunku do klasycznych, pojedynczych krążków. Praca szlifierką kątową wyposażoną w lamelki jest znacznie efektywniejsza, szybsza i mniej kosztowna. Wszystko to z uwagi na dłuższą żywotność tarcz listkowych.

Można je stosować m.in. do:

  • usuwania korozji oraz pozostałości farb z elementów metalowych,
  • szlifowania (ukosowania) powierzchni,
  • polerowania i wykańczania materiałów,
  • wygładzania spawów i śladów po łączeniach.

Oczywiście, to tylko niektóre zastosowania, jakimi charakteryzują się lamelowe tarcze do szlifierki kątowej. Tego typu produkty mogą być stosowane zarówno przy obróbce stali tradycyjnych, jak i nierdzewnych. Oprócz obróbki twardych tworzyw można ich używać także przy gładzeniu plastików, drewna czy artykułów aluminiowych.

Tarcze listkowe

Najpopularniejsze rodzaje tarcz listkowych

Zarówno do zastosowań domowych, jak i przemysłowych, wykorzystuje się dwie najpopularniejsze lamelowe tarcze do szlifowania:

  • trzpieniowe – z listkami ułożonymi promieniście wokół trzpienia mocującego,
  • oraz talerzowe – z równomiernym, wachlarzowym rozmieszczeniem listków na podstawie talerza.

Modele trzpieniowe doskonale sprawdzają się w sytuacji, gdy musisz wyrównać powierzchnię o niestandardowym kształcie. Przeznaczone są do montażu na prostych szlifierkach, wiertarkach oraz wałkach giętkich. Z kolei tarcza szlifierska talerzowa dzięki swojej wydajności lepiej sprawdza się przy obróbce zgrubnej.

Tarcze listkowe i ich największe zalety

Jednym z najważniejszych powodów, dla których tarcza do szlifowania o listkowej budowie znajduje tak szerokie zastosowanie, jest jej lekkość.

Obróbka nie wymaga od operatora dużej siły, co podnosi jego komfort pracy. W porównaniu do tradycyjnych krążków ściernych lamelki mają znacznie dłuższą żywotność – nawet trzydziestokrotnie. Jednocześnie zapewniają bardzo wysoki stopień wygładzania, bez ryzyka powodowania ostrych, głębokich rys oraz nacięć.

W ofercie naszej hurtowni internetowej BAU-TEC znajdziesz szeroki wybór tarcz do szlifowania oraz markowe narzędzia warsztatowe od renomowanych producentów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium