Czy ilość zębów jest ważna? Wybieramy tarczę widiową do drewna

Szeroki wybór dostępnych w przestrzeni handlowej tarcz pozwala bez przeszkód zakupić zarówno produkty uniwersalne, przeznaczone do mniej skomplikowanych prac, jak i produkty dedykowane konkretnemu przeznaczeniu. Warto też zwrócić uwagę na ich jakość, a więc na sposób obróbki materiału, z jakiego są wykonane (obróbka laserowa gwarantuje najwyższą jakość). Sprawdźmy, czy producent zapewnia precyzję cięcia i szybkie odprowadzenie powstałych wiór, a także niski poziom hałasu i wibracji. Dla pewności upewnijmy się, czy tarcze wyposażone są w nacięcia, czyli szczeliny dylatacyjne, które to umożliwiają.

Zbniornik na płyn hamulcowy

Przeznaczenie tarcz - od czego to zależy?

Liczba i kształt zębów to główny czynnik, który decyduje o tym, do jakich prac zastosujemy daną tarczę i z jaką szybkością oraz precyzją będą one wykonywane.

Do zgrubnych cięć rozdzielających wystarczające będą produkty z małą liczbą zębów (24-30) np. tarcza widiowa do drewna INTER-KERT 160mm x 20 x 24T oraz tarcza widiowa INTER-KERT 250mm x 32 x 30T, które służą do szybkiego cięcia materiałów miękkich i odprowadzania dużych wiórów. Kiedy jednak potrzebna jest precyzja i powolne prowadzenie pilarki elektrycznej, należy zastosować tarcze o większej ilości zębów (40-60). Ten rodzaj tarcz świetnie sprawdza się także przy cięciach poprzecznych oraz kątowych i skośnych zarówno materiałów miękkich, jak i twardych. Znakomitym przykładem produktu 40-zębowego jest tarcza widiowa INTER-KERT 180mm x 20 x 40T oraz 60-zębowego INTER-KERT 200mm, którymi również można przecinać tworzywa sztuczne.

Tarczę dobieramy także w myśl zasady: im twardsze i cieńsze jest drewno lub inny materiał, tym więcej powinno być zębów. Równie ważny jest ich kształt, a także ustawienie, ponieważ wpływa to nie tylko na szybkość i precyzję cięcia, ale także to, do jakiego rodzaju materiału tarcza może być użyta. Na przykład tarcze z na przemian skośnymi zębami świetnie sprawdzą się do cięcia poprzecznego i wzdłużnego zarówno drewna miękkiego, jak i twardego oraz różnych płyt drewnopochodnych. Z kolei ustawione naprzemiennie zęby trapezowe i płaskie świetnie poradzą sobie z drewnem twardym, sklejką oraz laminowanymi płytami wiórowymi i tworzywami sztucznymi.

 

Co jeszcze charakteryzuje tarcze do drewna wysokiej jakości?

Z pewnością tarcze do pilarek elektrycznych z przylutowanymi indukcyjnie ostrzami z węglików spiekanych to gwarancja płynnego cięcia, a więc i rzadszych przypadków zakleszczenia się w drewnie lub innym materiale. Jest to zasługa ich minimalnie większej szerokości od tarczy. Poza tym stępione ostrza z węglików spiekanych można naostrzyć, a więc posłużą nam dłużej w porównaniu do tych, które funkcjonują w zwykłych tarczach.

Zastosowanie pilarek elektrycznych w wielu pracach naprawczych i remontowych ukierunkowanych na drewno i materiały drewnopochodne jest z pewnością słusznym wyborem. Pod warunkiem, że dobierzemy odpowiedni typ tarczy widiowej z kształtem i ustawieniem zębów z węglika spiekanego oraz ich ilością dostosowaną do określonych prac, np. szybkiego cięcia zgrubnego rozdzielającego lub bardzo precyzyjnego.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium