Cęgi, szczypce, młotki… czyli kilka słów o narzędziach ręcznych

Narzędzia ręczne w warsztacie

Wykonywanie prac naprawczych wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi warsztatowych. Bardzo często okazują się one przydatne nie tylko w serwisach, ale również w przydomowych garażach. Dotyczy to w szczególności narzędzi ręcznych umożliwiających realizację podstawowych napraw. Bardzo ważna jest w ich przypadku dbałość o odpowiednie wyprofilowanie, co pozwala na zdecydowanie wyższy komfort pracy i sprawia, że nie jest ona męcząca. Istotne jest także – niezależnie od rodzaju narzędzia – wykonanie go z trwałych materiałów, co znacznie przedłuży jego ciągłość pracy.

Podstawowe narzędzia ręczne

Do grona narzędzi ręcznych zaliczyć można:

  • klucze, zestawy kluczy nasadowych,
  • noże i nożyce – narzędzia tnące służące do cięcia szkła, usuwania izolacji,
  • nitownice,
  • wkrętarki i wiertła,
  • młotki, przecinaki, dłuta,
  • obcęgi i szczypce – przeznaczone do ściągania izolacji albo cięcia drutu.

Jak więc wybrać narzędzia ręczne dla siebie? Spieszymy z odpowiedziami.

Cęgi

Kryteria doboru oczywiście zależne są przede wszystkim od zapotrzebowania. Jeżeli celem jest zakupienie cęgów, warto zwrócić uwagę na metal, z którego zostały wykonane. Stal chromowo-wanadowa zapewnia doskonałą wytrzymałość oraz niezawodność, które są kluczowymi zaletami w przypadku tych akcesoriów. Dodatkowymi atrybutami mogą też być wklęsłe szczęki, regulowana tuleja albo hartowane uzębienie – zależnie od spodziewanego przeznaczenia. Przykładowo obcęgi czołowe izolowane 225 mm będą idealne, jeżeli poszukujesz przede wszystkim trwałych  i niezawodnych narzędzi.

Obcęgi czołowe izolowane 225 mm

Szczypce

Wybór szczypiec jest jeszcze bardziej złożony. Bardzo istotną rolę w ich doborze odgrywa wszechstronność zastosowania. Nożyce mogą pozwolić na cięcie kabli oraz rur wykonanych z tworzyw sztucznych. Dzięki posuwowi ostrza można uniknąć deformacji ciętych rur. Stal chromowo-wanadowa również w przypadku tych akcesoriów jest bardzo dobrym tworzywem – zapewniającym niezbędną wytrzymałość oraz długowieczność narzędzi.  Antypoślizgowa rączka lub izolowana rękojeść, obecna m.in. w obcinaczkach bocznych 160 mm zdecydowanie poprawia komfort pracy i zwiększa wygodę użytkowania.

Obcinaczki boczne 160 mm

Młotki

Zastosowanie jest kluczowym czynnikiem także podczas wyboru odpowiednich młotków. Młotek ślusarski i murarski tylko pozornie są podobne, w rzeczywistości ich użycie różni się od siebie. Wybierając ten pierwszy, dobrze jest się zdecydować np. na młotek ślusarski 1000g FIBERGLASS, ponieważ posiada on gumową rękojeść, niezmiernie ważną w zachowaniu wygody podczas fizycznej pracy. Istotny jest również fakt, że trzonek z włókna szklanego jest wytrzymały, podobnie zresztą jak idealnie wyważona głowica.

Decydując się na zakup narzędzi warsztatowych, pamiętać trzeba przede wszystkim o ich funkcjonalności. Ta z kolei uzależniona jest w największej mierze od rodzaju planowanych prac, dlatego też dobór wyposażenia garażu jest sprawą indywidualną, o którą jednak warto zadbać z profesjonalistami – dlatego zakupy z Bau-Tec to świetny wybór!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium