Jakie narzędzia do metalu warto mieć w swoim warsztacie?

narzedzia-do-metalu

Zamierzasz pracować z metalami? Planujesz założenie lub wymianę instalacji wod-kan. w domu? A może masz zamiar wykonywać ozdoby z blachy czy prętów stalowych? Do każdej z tych czynności będą Ci potrzebne odpowiednie narzędzia do metalu. Zajrzyj już teraz do tego artykułu, by dowiedzieć się, jakie przyrządy warto mieć w warsztacie!

  • dodano: 20-11-2024

narzedzia-do-metalu

Blachą metalową można pokrywać konstrukcje. Pręty stalowe mogą służyć np. do wzmacniania małej architektury. Kątowniki aluminiowe zaś zabezpieczają ściany narożne przed uszkodzeniami. W końcu – można tworzyć metalowe rzeźby i inne ozdoby. Niezależnie od tego, czym Ty się zajmujesz na co dzień lub w wolnym czasie – narzędzia do metalu powinny znaleźć się w Twoim warsztacie. Dowiedz się, które z nich to absolutny must-have!

Podstawowe narzędzia do obróbki metalu

Metale obrabia się w najróżniejszy sposób. Kształtuje się je, skrawa, łączy… Do każdego z tych przyrządów zaś potrzeba innego sprzętu. Dlatego wśród instrumentów każdego, kto pracuje z tymi surowcami, powinny znaleźć się m.in.:

  • przecinaki,

  • nitownice,

  • szlifierki kątowe,

  • piłki do metalu lub piły tarczowe,

  • pilniki.

Bez nich cięcie, gięcie i inne formy obróbki tego materiału byłyby niemożliwe. Bardzo ważne jednak jest też to, by poszczególne fragmenty ze stali czy innych stopów właściwie ze sobą łączyć. Z tego powodu wśród urządzeń, jakie mogą być Ci potrzebne, wymienia się m.in. spawarki. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

narzedzia-do-metalu

Narzędzie do spawania i łączenia metali

Są różne sposoby zespajania ze sobą części metalowych. Nitowanie to jeden z nich. Jednak prawdopodobnie najczęściej łączy się je z użyciem spawarek i lutownic. Te pierwsze kojarzą się z cięższymi pracami, np. trwałym spajaniem dużych, ciężkich stalowych części. To praca z urządzeniami typu MIG/MAG czy TIG, a także trwałymi spoiwami. Ze względu na charakter procesu, warto pamiętać, że ostrożność i właściwa ochrona ciała przed jego efektami ma ogromne znaczenie.

Lutowanie – zazwyczaj kojarzone z elektroniką – także wykorzystuje się do łączenia metali. W ten sposób można np. połączyć ze sobą rury miedziane stosowane w instalacjach wod-kan. Metody tej używa się wtedy, gdy ma to być solidne, ale jednocześnie odwracalne połączenie. Mimo że są to „lżejsze” prace, to i tak miej na uwadze, że wiąże się z użytkowaniem narzędzia generującego wysokie temperatury. Kiedy więc lutujesz różne części – miej na sobie odpowiednią odzież ochronną.

Precyzyjna praca z metalem, czyli narzędzia pomiarowe

Obróbka metali to jedno. Precyzja działań zaś to druga kwestia. Zawsze trzeba w końcu wziąć miary, by np. dopasować kątownik do wysokości ścian czy długość rurek, którymi podłączysz kaloryfer do systemu ogrzewania. Dlatego kupując narzędzia do obróbki metalu, warto wybrać też właściwe przyrządy pomiarowe. Miarki, kątownice, poziomice… To absolutnie niezbędne akcesoria w warsztacie każdego majsterkowicza pracującego ze stalą, miedzią czy aluminium.

Wyposaż swój warsztat z Bau-Tec

Powyżej zaprezentowaliśmy najważniejsze produkty potrzebne do tego, aby komfortowo i sprawnie pracować z różnymi stopami metalowymi. Jeśli zaś chcesz mieć pewność, że w Twoim warsztacie znajdą się wyłącznie profesjonalne narzędzia do metalu – przejrzyj dostępne w Bau-Tec artykuły. Mamy ergonomiczne rozwiązania, idealne dla amatorów i zawodowców. Sprawdź je już teraz!